MRPiPS: projekt rozporządzenia ws. wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2019 r.

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 lipca 2018 10:20


MRPiPS: projekt rozporządzenia ws. wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustalenie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. na poziomie ustawowego minimum, czyli 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r., zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przygotowanie projektu rozporządzenia ma związek z decyzją Rady Dialogu Społecznego, która nie uzgodniła stanowiska w sprawie wskaźnika. Rząd zaproponował w czerwcu pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. Strona pracodawców przychyliła się do tej propozycji. Innego zdania byli związkowcy, według których wysokość zwiększenia wskaźnika powinna kształtować się na poziomie 40-50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r.

"W związku z nieuzgodnieniem w ramach Rady Dialogu Społecznego wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2019, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. na ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r" - napisano w projekcie.

Zwiększenie wskaźnika jest corocznie negocjowane w RDS. W razie nieuzgodnienia stanowiska RDS Rada Ministrów ma obowiązek określić w drodze rozporządzenia (w terminie 21 dni od zakończenia negocjacji) wysokość zwiększenia wskaźnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR