MRPiPS wstawia się za emerytami, którzy nienależnie pobierali świadczenia

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   24 lutego 2016 14:05


MRPiPS wstawia się za emerytami, którzy nienależnie pobierali świadczenia Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ZUS będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych do pięciu lat od ostatniego dnia okresu, za który zostało pobrane. Fot. Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce ograniczyć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dochodzeniu zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń. Dotyczy to m.in. tych osób, które pobierały emerytury mimo wysokich zarobków (np. za granicą) lub korzystały z zasiłków chorobowych pomimo udokumentowanej pracy.

Jak informuje Rzeczpospolita, co roku kilkuset emerytów i rencistów jest wzywanych przez ZUS do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Kwoty nierzadko sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Sąd Najwyższy, który zajął się sprawą, stwierdził, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jest poważna luka, która daje ZUS możliwość dochodzenia zwrotu takich świadczeń praktycznie bezterminowo.

Obecnie obowiązek zwrotu nienależnie pobranych świadczeń przedawnia się dopiero po upływie dziesięciu lat od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. ZUS może więc dopatrzyć się nieprawidłowości np. po 20 latach od wypłaty świadczenia i ciągle będzie miał prawo dochodzić zwrotu.

Po zmianach zapowiadanych przez resort pracy decyzja w sprawie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń nie będzie mogła być wydana po upływie pięciu lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie. Postępowania (z wyłączeniem sądowych) dotyczące nienależnie wypłaconych świadczeń przed pięciu i więcej laty zostaną z automatu umorzone.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.