MRPiPS za argumentacją Dudy ws. obniżenia wieku emerytalnego

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 grudnia 2015 16:12


MRPiPS za argumentacją Dudy ws. obniżenia wieku emerytalnego Według MRPiPS rynek pracy nie był przygotowany na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Fot. Fotolia

Argumentacja prezydenta Andrzeja Dudy za obniżeniem wieku emerytalnego jest przekonująca; decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej należy pozostawić samemu ubezpieczonemu - powiedział wiceminister pracy Marcin Zieleniecki w środę (9 grudnia) w Sejmie.

Zieleniecki podkreślił, że rynek pracy nie był przygotowany na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. - Problem nie polega na odsunięciu w czasie momentu przejścia na emeryturę, lecz na tym, żeby zapewnić obywatelowi możliwość pracy do wieku emerytalnego - wskazał.

Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedział podczas sejmowej debaty nad prezydenckim projektem ustawy przywracającej wiek emerytalny dla kobiet w wysokości 60 lat oraz dla mężczyzn - 65 lat (z obecnych 67 lat), że przy ustalaniu wieku emerytalnego należy kierować się szeregiem czynników, które prezydencka propozycja wypełnia.

- Odbieramy ten projekt, jako uwzględniający aktualną sytuację osób, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z danymi Eurostatu spodziewana długość życia pięćdziesięciolatków w Polsce jest niższa niż w UE. W przypadku kobiet jest to mniej o 2 lata, a w przypadku mężczyzn - 3 lata. Dodał, że również średnia długość dalszego trwania życia pięćdziesięciolatków w dobrym zdrowiu jest niższa niż we Wspólnocie.

Wiceminister podał jednocześnie, że przed reformą emerytalną z 1999 r. rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę w przypadku kobiet wynosił ponad 54 lata, a w przypadku mężczyzn - ponad 58 lat, mimo iż wiek emerytalny był ustalony na poziomie odpowiednio 60 i 65 lat. - W pierwszym półroczu 2015 r. (faktyczny) wiek emerytalny mężczyzn wynosił 63,5 roku, a kobiet dokładnie 60 lat. Doszło do wydłużenia tego wieku, ale ten efekt nie został osiągnięty poprzez podniesienie wieku emerytalnego (w 2012 r.) tylko przez inne działania, m.in. likwidację szczególnych uprawnień emerytalnych - przekonywał Zieleniecki.

- Uznajemy tę argumentację, przedstawioną w projekcie ustawy, za przekonującą. Wychodzimy z założenia, że projekt opiera się na złożeniu, iż decyzja co do zakończenia aktywności zawodowej, powinna być pozostawiona w rozsądnych granicach samemu ubezpieczonemu i powinna uwzględniać indywidualną sytuację ubezpieczonego. To dotyczy jego stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, planów dotyczących długości okresu odpoczynku po karierze zawodowej - podsumował wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.