MSWiA: będzie szybsza emerytura dla Straży Ochrony Kolei

FINANSE

Autor: wp.pl/Rynek Seniora   09 maja 2016 10:35


MSWiA: będzie szybsza emerytura dla Straży Ochrony Kolei Funkcjonariusz SOK uzyska prawo do emerytury pomostowej, jeżeli ukończył co najmniej 50 (kobiety) lub 55 (mężczyźni) lat. Fot. Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

MSWiA przygotowało projekt ustawy, zgodnie z którym Straż Ochrony Kolei dostanie uprawnienia emerytalne podobne do tych, które przysługują policjantom.

Pomysłodawcy regulacji dotyczącej Straży Ochrony Kolei chcą, by funkcjonariusze mogli skorzystać z prawa do emerytury po 25 latach pracy i osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat. Funkcjonariusz SOK uzyska prawo do emerytury pomostowej, jeżeli ukończył co najmniej 50 (kobiety) lub 55 (mężczyźni) lat, a jego straż pracy w Służbie lub Straży Ochrony Kolei wyniesie co najmniej 15 lat. Pracownika Straży Ochrony Kolei będzie można zwolnić, gdy osiągnie on 30 lat wysługi emerytalnej.

Informację o zmianach w SOK potwierdził wiceminister spraw wewnętrznych, Jarosław Zieliński. Jego zdaniem kolejowi strażnicy powinni być traktowani jak policjanci, bo zabezpieczają ważny środek lokomocji i będą częścią systemu bezpieczeństwa.

Taka zmiana, zdaniem wiceministra, przyniesie niewielkie koszty. W Ocenie Skutków Regulacji do tej ustawy można przeczytać, że koszt tego rozwiązania do 2027 roku może wynieść od blisko 43 do ponad 62 mln zł. Z pieniędzy tych skorzysta około 1,4 tys. osób, które według wyliczeń MSWiA, przejdą na emeryturę na nowych zasadach. Regulacja zaczęłaby obowiązywać od przyszłego roku.

Więcej: www.finanse.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.