Mundurowi bronią przywilejów emerytalnych i grożą protestami

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 października 2016 10:51


Mundurowi bronią przywilejów emerytalnych i grożą protestami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Policjanci, żołnierze i strażacy boją się utraty przywilejów emerytalnych. Po rekomendacji ZUS, która zakłada traktowanie siedzących za biurkami mundurowych jak zwykłych urzędników i likwidację obecnych zasad ich przechodzenia na emeryturę, związkowcy zapowiedzieli w całej Polsce "ogromne protesty" i masowe odchodzenie funkcjonariuszy ze służby.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów wystosował list do premier Beaty Szydło, w którym sprzeciwia się reformie.

Zgodnie z "planem ratunkowym" systemu emerytalnego ZUS proponuje, by mundurowi byli podzieleni na dwie grupy: tych, którzy biorą udział w akcjach zagrażających życiu czy zdrowiu, i na tych pracujących w administracji.

Policjanci, żołnierze czy strażacy "zza biurek" byliby traktowani jak zwykli urzędnicy i musieliby pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. 

Częściowe, choć bardzo ograniczone przywileje przysługiwałyby tylko mundurowym biorącym udział w patrolach, interwencjach, misjach. Nabywaliby oni prawo do emerytury po 25 latach służby, ale jej wypłata przysługiwałaby dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (czyli po obniżce: 60/65 lat). ZUS chce takim rozwiązaniem wymusić na mundurowych dłuższą pracę.

Związki zawodowe alarmują, że "60 czy 65-letni policjant będzie musiał biegać za przestępcą". Twierdzą, że to niedorzeczne i zagraża bezpieczeństwu obywateli.

ZUS tłumaczy, że ci, którzy nie będą chcieli lub mogli dłużej chodzić w patrolach, będą mogli po 25 latach przejść na stanowisko administracyjne lub zatrudnić się "w cywilu" i wypracować drugą emeryturę - z ZUS.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR