Najbliżsi osoby zmarłej mogą odzyskać część środków zgromadzonych na emeryturę

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   21 marca 2016 12:29


Najbliżsi osoby zmarłej mogą odzyskać część środków zgromadzonych na emeryturę W przypadku śmierci ubezpieczonego nie wszystkie środki gromadzone na przyszłą emeryturę przepadają. Fot. Images Money/Flickr.com (CC BY 2.0)

Po śmierci ubezpieczonego jego najbliżsi mogą otrzymać zarówno środki gromadzone w otwartym funduszu emerytalnym (OFE), jak i te trafiające na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - informuje Rzeczpospolita.

Każda osoba ubezpieczona w ZUS ma swoje indywidualne konto emerytalne. Ma również tzw. subkonto ZUS, na które trafia część albo całość składki przekazywanej do OFE.

Zarówno środki gromadzone w OFE, jak i te trafiające na subkonto w ZUS po śmierci ubezpieczonego przechodzą na jego najbliższych. Prawo do kapitału przysługuje małżonkowi w ramach wspólności małżeńskiej, osobom wskazanym przez zmarłego członka OFE (osoby uposażone) oraz spadkobiercom zmarłego, gdy nie ma osób uposażonych (wskazanych).

Żona lub mąż osoby zmarłej dostaje połowę środków z konta w OFE i z subkonta. Nie może ich ruszyć przed ukończeniem wieku emerytalnego (do tego czasu przekazywane środki, należne małżonkowi z tytułu wspólności majątkowej, pozostają wewnątrz systemu, jako swoista dodatkowa składka mająca powiększyć stan jego konta). Natomiast uposażeni dostają resztę pieniędzy w gotówce.

Współmałżonek może zostać dodatkowo wskazany przez zmarłego ubezpieczonego jako tzw. osoba uposażona. Wówczas - w zależności od pisemnej dyspozycji (eks)małżonka - może on otrzymać przysługujące mu środki (z obu tytułów) w formie wypłaty transferowej na swoje konto w OFE lub rozdzielić przysługujące mu należności i część środków przypadających z tytułu zaliczania się do grona „osób uposażonych" odebrać w gotówce w formie wypłaty jednorazowej lub wypłat ratalnych.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.