Najlepsze czasy dla emerytów są właśnie teraz

FINANSE

Autor: DKX/Rynek Seniora   27 listopada 2014 15:14


Najlepsze czasy dla emerytów są właśnie teraz Fot. Shutterstock

Tylko 7% Polaków, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, jest przekonanych, że otrzymywane świadczenia zapewnią im dotychczasowy standard życia. Jak oceniają eksperci, świadomość emerytalna polskich 50-latków jest coraz większa.

Ponad 50% przyszłych seniorów obawia się, że wysokość wypłat będzie niewystarczająca i będą oni zmuszeni obniżyć poziom życia. Natomiast 45% uważa, że - oprócz niezbędnych wydatków - będzie ich stać tylko na drobne przyjemności. Jednak tylko niecała połowa obecnych 50-latków decyduje się na skorzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia przyszłości.

Jak alarmują eksperci, odpowiedzialność za płynność finansową w trakcie „jesieni życia” zależy w głównej mierze od nas samych. Aktualna sytuacja na rynku zabezpieczeń naszej przyszłości pokazuje, że świadczenia z ZUS i OFE mogą wystarczyć na zaspokojenie tylko części naszych potrzeb.

- Z dodatkowych źródeł zabezpieczenia przyszłości najchętniej korzystają osoby, które wielkimi krokami zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego. To właśnie Polacy po 50. roku życia są najbardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej. Niepokojące są natomiast dane CBOSu, z których wynika, że aż 60% Polaków nie posiada żadnych oszczędności - mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Według ekspertów, i wbrew powszechnej opinii, najlepsze czasy dla emerytów są właśnie teraz. Stosunek emerytury do ostatniego wynagrodzenia jest relatywnie wysoki i wynosi obecnie 52%. Według prognoz ZUS, wskaźnik ten będzie jednak sukcesywnie spadać i w 2060 roku średnia emerytura wynosić może od 25% do 35% ostatniej pensji. Powodem takiej zmiany są dwa czynniki: niż demograficzny oraz rosnąca średnia długość życia na emeryturze.

Eksperci jednogłośnie podkreślają, że najważniejszym czynnikiem, skłaniającym do oszczędzania na przyszłość, jest nie tyle wysokość odkładanych kwot (które mogą zaczynać się już od 50 czy 100 zł), ale wypracowanie nawyku oszczędzania. Systematyczne gromadzenie niewielkiej sumy może mieć olbrzymi wpływ na jakość naszego życia po zakończeniu kariery zawodowej.

- Wciąż brakuje edukacji społeczeństwa w zakresie gromadzenia funduszy na przyszłość. W krajach zachodnich dodatkowe narzędzia zabezpieczenia emerytalnego są powszechne. Prym wiodą plany oszczędnościowe, takie jak dostępne także w Polsce Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), którymi dysponuje ponad 60% pracodawców w Europie Zachodniej i USA. W Polsce należy docenić także Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - mówi Jacek Treumann.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.