Najlepsze dobrowolne fundusze emerytalne: wyniki inwestycyjne i koszty

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 12:50


Najlepsze dobrowolne fundusze emerytalne: wyniki inwestycyjne i koszty Działające od trzech lat dobrowolne fundusze inwestycyjne są jedną z form gromadzenia kapitału na starość w ramach trzeciego filaru. Fot. archiwum

Rzeczpospolita sporządziła ranking najlepszych DFE. Dziennik wziął pod lupę dziewięć funduszy. Oceniono je pod kątem wyników inwestycyjnych w okresie roku, dwóch i trzech lat. Drugim kryterium oceny były opłaty za zarządzanie i od składki pobierane przez powszechne towarzystwa emerytalne.

Najwyższą stopę zwrotu w ciągu trzy lat wypracował DFE Nationale Nederlanden - wyniosła ona 88 proc. Wspomniany fundusz zwyciężył również w rankingu wysokości opłat za zarządzanie.

Wyniki inwestycyjne DFE Nationale Nederlanden kształtowały się na poziomie 14 proc. w ciągu roku, 21 proc. w ciągu 2 lat i wspomnianych już 88 proc w okresie 3 lat. Drugie miejsce zajął PZU z trzyletnią stopą zwrotu na poziomie 80 proc. zaś na trzecim miejscu uplasowała się Nordea z wynikiem 48 proc. w ciągu 3 lat.

Ranking wziął również pod uwagę opłaty za zarządzanie i od składki. Generalnie DFE są stosunkowo tanie - opłata za zarządzanie wynosi średnio 2 - 2,5 proc, zaś opłaty od składki są albo jednorazowe (80 - 500 zł), albo w postaci prowizji od wpłat (0 - 3,4 proc). W tym ujęciu najlepiej znów wypadł DFE Nationale Nederlanden (2 proc. za zarządzanie i 80 zł jednorazowej opłaty), na kolejnych miejscach znalazły się Pekao i PKO.

Działające od trzech lat DFE są jedną z form gromadzenia kapitału na starość w ramach trzeciego filaru. Oferuje je dziewięć towarzystw. Są prowadzone przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), czyli firmy zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE).

Wszystkie DFE umożliwiają założenie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.