Najniższa emerytura na Pomorzu to… 4,50 zł brutto

FINANSE

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Seniora   16 czerwca 2016 15:18


Najniższa emerytura na Pomorzu to… 4,50 zł brutto Świadczenia w wysokości kilku złotych trafiają do osób, które przez lata pracowały na czarno albo na umowę-zlecenie. FOT. Archiwum

Świadczenie w takiej wysokości wypłacane jest na terenie gdańskiego oddziału ZUS. Nie lepiej jest w słupskiej filii. Tu pracownicy odnotowali emeryturę w wysokości 7,51 zł brutto.

Na Pomorzu przybywa głodowych emerytur. Świadczenia w wysokości kilku złotych trafiają do osób, które przez lata pracowały na czarno albo na umowę-zlecenie.

Szacuje się, że osób otrzymujących świadczenie mniejsze od minimalnego (czyli poniżej 882 zł brutto miesięcznie) może być nawet kilka tysięcy.

W całym kraju jest ich 76,3 tys. (dane ZUS z grudnia ub. roku). Ta grupa błyskawicznie się rozszerza: w 2014 r. emerytów z niskimi świadczeniami było prawie 61 tys., w 2013 - 48 tys., a w 2011 r. 24 tys.

Na emeryturę przechodzą osoby z nowego systemu emerytalnego. Teraz dostaje się tyle pieniędzy, ile się odłożyło składek.

Emerytura zależy od sumy zwaloryzowanych składek zapisanych na koncie w ZUS. Tę sumę ZUS podzieli przez średnie dalsze trwanie życia, podane przez GUS.

Osoba, która przykładowo 1 czerwca 2016 r. miała zapisaną na koncie niewielką kwotę, np. 10 tys. zł, otrzyma nieco ponad 46 zł ( jeśli ma 65 lat) i 50 zł (jeśli ma 67 lat) emerytury.

Z tym, że osoby, które odkładają mało, ale długo i mają wymagany przepisami okres ubezpieczenia - np. w przypadku kobiet 22 lata - to otrzymają minimalną emeryturę, jeśli nawet nie uzbierają wystarczającej kwoty składek. Tu do kwoty minimalnej emerytury dopłaci budżet państwa.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.