Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego korzystna dla emerytów i rencistów

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   19 listopada 2015 12:10


Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego korzystna dla emerytów i rencistów Duch prawa ważniejszy niż litera. SN stwierdził, że w sprawach dotyczących rent i emerytur racjonalna jest wykładnia systemowa i celowościowa. Do tej pory sądy trzymały się wykładni literalnej. Fot. Archiwum

Uchwała Sądu Najwyższego ws. sposobu interpretowania przepisów regulujących sposób wyliczania emerytur mieszanych górnikom to ważne orzeczenie nie tylko z punktu widzenia interesów tej grupy.

Uchwała, która została podjęta w powiększonym składzie, zaskoczyła prawników. Powód? Siedmiu sędziów SN stwierdziło, że przy ocenie przepisów ubezpieczeniowych racjonalna jest wykładnia systemowa i celowościowa. Tymczasem do tej pory sądy z reguły kurczowo się trzymały wykładni literalnej.

W uchwale z 18 listopada br. (sygn. akt III UZP 11/15) Sąd Najwyższy uznał jednak, że ścisła wykładnia przepisów emerytalnych czasami prowadziłaby do niewłaściwych wniosków. Stąd też należy odczytywać nie to, co ustawodawca napisał, lecz to, co miał na myśli.    

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, to może wskazywać na to, że zdaniem SN wykładnia przepisów prawa ubezpieczeń społecznych nie powinna skutkować pokrzywdzeniem świadczeniobiorców. Takie stanowisko może mieć wpływ na orzecznictwo innych sądów.

Sprawa, w której orzekał SN dotyczyła art. 183 ustawy o emeryturach i rentach. Określa on, komu przysługuje emerytura mieszana (polega na tym, że część kwoty wyliczana jest na podstawie starego systemu emerytalnego, a reszta zgodnie z obecnie obowiązującym).

W tej konkretnej kwestii SN wskazał, że prawidłowy sposób wyliczania emerytur mieszanych górnikom to ten, dzięki któremu są one wyższe.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.