
W I półroczu 2016 r. - w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku - GUS odnotował wzrost przeciętnej liczby emerytów i rencistów we wszystkich województwach w Polsce. Zwiększyła się ponadto zarówno przeciętna miesięczna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych, jak i rolników indywidualnych.
Przeciętna liczba emerytów i rencistów ogółem w I półroczu 2016 r. wyniosła 8905,1 tys. osób i była o 0,4 proc. większa niż przed rokiem - podaje GUS w opublikowanej we wrześniu "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej województw".
Źródło: GUS
Wzrost liczby emerytów i rencistów odnotowano we wszystkich województwach - największy w kujawsko-pomorskim (o 0,8 proc.) i podlaskim (o 0,7 proc.).
ZUS rośnie
Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 7706,7 tys. osób (o 0,4 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r.). Wzrost liczby pobierających świadczenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w podlaskim (o 1,1 proc.); natomiast najmniejszy wzrost obserwowano w woj. małopolskim, gdzie liczba emerytów i rencistów wzrosła o 0,1 proc. w stosunku do poziomu odnotowanego przed rokiem.
W I półroczu 2016 r. emerytury i renty rolnicze pobierało 1198,4 tys. osób, tj. o 0,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Spadek zaobserwowano w 7 województwach (od 0,2 proc. w woj. małopolskim i podlaskim do 2,7 proc. w lubuskim).
W woj. dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim liczba osób pobierających te świadczenia utrzymała się na poziomie notowanym w I półroczu 2015 r. W pozostałych województwach odnotowano wzrost liczby świadczeniobiorców, w tym największy w kujawsko-pomorskim (o 1,7 proc.) i wielkopolskim (o 1,3 proc.).
Najwyższe średnie emerytury na Śląsku
Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w I półroczu 2016 r. ukształtowała się na poziomie 2079,39 zł i była o 2,2 proc. wyższa niż przed rokiem.
Wzrost przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto odnotowano we wszystkich województwach, ale podobnie jak w analogicznym okresie ub. roku, jedynie w woj. śląskim była ona wyższa od średniej krajowej (o 18,7 proc.). W woj. mazowieckim przeciętna emerytura i renta w tym systemie była tylko nieco niższa (o 0,1 proc.) niż przeciętna w kraju.
Źródło: GUS
Najniższe przeciętne emerytury i renty wypłacono w podkarpackim i lubelskim (odpowiednio o 15,9 proc. i 13,2 proc. mniej niż średnio w kraju).
Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się i w I półroczu 2016 r. wyniosła 34,6 p. proc. (wobec 34,8 p. proc. przed rokiem).
Skromne świadczenia z KRUS
Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w I półroczu 2016 r. wyniosła 1182,86 zł i w skali roku zwiększyła się o 0,4 proc. Wzrost odnotowano w 11 województwach, w tym największy w małopolskim (o 0,9 proc.), lubelskim i podlaskim (po 0,8 proc.), a najmniejszy w wielkopolskim (o 0,2 proc.).
W woj. lubuskim wysokość emerytur i rent pozostała na poziomie zbliżonym do notowanego w analogicznym okresie 2015 r. W woj: dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz zachodniopomorskim odnotowano spadek przeciętnych emerytur i rent rolników indywidualnych. W połowie województw przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa, podobnie jak w analogicznym okresie 2015 r., w woj. śląskim (o 17,8 proc.).
Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w woj. małopolskim i mazowieckim (odpowiednio o 3,0 proc. i o 2,8 proc. mniejsze niż średnio w kraju).
Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się i w I półroczu 2016 r. wyniosła 20,8 p. proc. (wobec 22,7 p. proc. przed rokiem).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych