Najnowsze dane GUS: najwyższe emerytury na Śląsku, najniższe na Podkarpaciu

FINANSE

Autor: GUS/Rynek Seniora   28 września 2016 13:53


Najnowsze dane GUS: najwyższe emerytury na Śląsku, najniższe na Podkarpaciu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W I półroczu 2016 r. - w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku - GUS odnotował wzrost przeciętnej liczby emerytów i rencistów we wszystkich województwach w Polsce. Zwiększyła się ponadto zarówno przeciętna miesięczna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych, jak i rolników indywidualnych.

Przeciętna liczba emerytów i rencistów ogółem w I półroczu 2016 r. wyniosła 8905,1 tys. osób i była o 0,4 proc. większa niż przed rokiem - podaje GUS w opublikowanej we wrześniu "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej województw". 

Źródło: GUS

Wzrost liczby emerytów i rencistów odnotowano we wszystkich województwach - największy w kujawsko-pomorskim (o 0,8 proc.) i podlaskim (o 0,7 proc.).

ZUS rośnie
Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 7706,7 tys. osób (o 0,4 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r.). Wzrost liczby pobierających świadczenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w podlaskim (o 1,1 proc.); natomiast najmniejszy wzrost obserwowano w woj. małopolskim, gdzie liczba emerytów i rencistów wzrosła o 0,1 proc. w stosunku do poziomu odnotowanego przed rokiem.

W I półroczu 2016 r. emerytury i renty rolnicze pobierało 1198,4 tys. osób, tj. o 0,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Spadek zaobserwowano w 7 województwach (od 0,2 proc. w woj. małopolskim i podlaskim do 2,7 proc. w lubuskim).

W woj. dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim liczba osób pobierających te świadczenia utrzymała się na poziomie notowanym w I półroczu 2015 r. W pozostałych województwach odnotowano wzrost liczby świadczeniobiorców, w tym największy w kujawsko-pomorskim (o 1,7 proc.) i wielkopolskim (o 1,3 proc.).

Najwyższe średnie emerytury na Śląsku
Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w I półroczu 2016 r. ukształtowała się na poziomie 2079,39 zł i była o 2,2 proc. wyższa niż przed rokiem.

Wzrost przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto odnotowano we wszystkich województwach, ale podobnie jak w analogicznym okresie ub. roku, jedynie w woj. śląskim była ona wyższa od średniej krajowej (o 18,7 proc.). W woj. mazowieckim przeciętna emerytura i renta w tym systemie była tylko nieco niższa (o 0,1 proc.) niż przeciętna w kraju.

Źródło: GUS

Najniższe przeciętne emerytury i renty wypłacono w podkarpackim i lubelskim (odpowiednio o 15,9 proc. i 13,2 proc. mniej niż średnio w kraju).

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się i w I półroczu 2016 r. wyniosła 34,6 p. proc. (wobec 34,8 p. proc. przed rokiem).

Skromne świadczenia z KRUS
Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w I półroczu 2016 r. wyniosła 1182,86 zł i w skali roku zwiększyła się o 0,4 proc. Wzrost odnotowano w 11 województwach, w tym największy w małopolskim (o 0,9 proc.), lubelskim i podlaskim (po 0,8 proc.), a najmniejszy w wielkopolskim (o 0,2 proc.).

W woj. lubuskim wysokość emerytur i rent pozostała na poziomie zbliżonym do notowanego w analogicznym okresie 2015 r. W woj: dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz zachodniopomorskim odnotowano spadek przeciętnych emerytur i rent rolników indywidualnych. W połowie województw przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa, podobnie jak w analogicznym okresie 2015 r., w woj. śląskim (o 17,8 proc.).
Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w woj. małopolskim i mazowieckim (odpowiednio o 3,0 proc. i o 2,8 proc. mniejsze niż średnio w kraju).

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się i w I półroczu 2016 r. wyniosła 20,8 p. proc. (wobec 22,7 p. proc. przed rokiem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR