Nie masz telewizora? Nieważne, i tak zapłacisz abonament

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   19 lipca 2016 12:07


Nie masz telewizora? Nieważne, i tak zapłacisz abonament Pieniędzy z abonamentu na TVP i Polskie Radio jest coraz mniej. Fot. Adrian Black/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Reforma finansowania mediów publicznych, która miała przynieść 2,5 mld zł, spaliła na panewce. Politycy bazują teraz na istniejącym prawie. I zamierzają łatać dziury w starym systemie.

- Rozmawiamy z Pocztą Polską, której listonosze mogą dokonać aktualnego spisu gospodarstw domowych - zapowiada wiceminister kultury Krzysztof Czabański.

Wiceminister wyjaśnia, że po przetworzeniu danych będzie można przypisać do gospodarstw konkretną osobę. To pozwoli imiennie dopingować do przestrzegania prawa. Jak twierdzi, taki list ma zupełnie inny wymiar. Zwłaszcza jeśli widnieje na nim pieczątka urzędu skarbowego.

Czabański zastrzega, że to dopiero wstępny pomysł. Kolejnym krokiem ma być nowela ustawy abonamentowej, która obecnie - jako podstawę do ściągania opłaty - bierze zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny. Ten obowiązek może zostać zniesiony. Bo dziś do odbioru programu służyć może nawet smartfon.

Pomysł jest więc taki, by przyjąć, że wszyscy właściciele gospodarstw domowych mają urządzenie do odbioru mediów. Wiceminister zastrzega, że szczegółowe rozwiązania będą jednak dopiero konsultowane.

Na razie wiadomo, że pieniędzy z abonamentu na TVP i Polskie Radio będzie coraz mniej. Tegoroczne wpływy mają wynieść 661 mln zł, o 89 mln mniej niż w 2015 r. A plany programowe obu medialnych spółek są napięte. Nie tylko z powodu aspiracji kierownictwa, ale i wydarzeń, które media narodowe muszą obsługiwać.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.