Niekorzystna decyzja ZUS to nie koniec. Można się odwołaćGazeta Wyborcza/Rynek Seniora - 02 listopada 2016 12:03


Gdy ZUS nie chce wypłacić emerytury, zmniejszył rentę, pomylił się przy waloryacji lub żąda zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, od jego decyzji można się odwołać.

Osoba niezgadzająca się z ZUS może złożyć odwołanie. Trzeba to zrobić w ciągu miesiąca od doręczenia niekorzystnej decyzji w sprawie emerytury, renty lub nienależnie pobranego świadczenia. 

Odwołanie wnosimy do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję, czyli składamy je nie w sądzie, tylko w ZUS.

ZUS ma 30 dni na decyzję - przypomina Gazeta Wyborcza. Może uwzględnić stanowisko przyszłego emeryta i przyznać się do winy. Jeśli jednak nie zmienia zdania, musi wysłać wniosek do sądu. Jeżeli Zakład przekaże pismo do sądu, emeryt otrzyma wezwanie od sędziego. Jeżeli sąd wyda niekorzystną decyzję, można się odwołać do sądu apelacyjnego.

Na końcu zostaje Sąd Najwyższy, który jednak nie rozpatruje każdej sprawy, a tylko takie, w których uzna, że sądy niższej instancji popełniły błędy proceduralne.

Odwołanie się od decyzji ZUS do sądu nic nie kosztuje.

Więcej: www.wyborcza.pl