Niemcy: wcześniejsza emerytura kosztuje kraj miliardy euro
Autor: forsal.pl/Rynek Seniora   11 maja 2015 11:22

Od czasu wprowadzenia nowych zasad dotyczących wieku emerytalnego w lipcu 2014 roku, wniosek o wcześniejszą emeryturę złożyło już ponad 279 tys. Niemców.

Niemcy już cierpią z powodu starzenia się społeczeństwa i braku wykwalifikowanej siły roboczej. Pierwotnie szacowano, że tylko w 2014 roku koszt zmian w przepisach emerytalnych wyniesie ok. 900 mln euro. W rzeczywistości program okazał się jednak tak popularny, że tylko w zeszłym roku pochłonął 1,5 mld euro.

- Emerytura w wieku 63 lat to relatywnie kosztowne rozwiązanie, na które Niemcy w dłuższym terminie być może nie będą mogły sobie pozwolić – uważa Axel Boersch-Supan, analityk emerytalny w Max Planck Institute z siedzibą w Monachium. Jego zdaniem, koszt obniżenia wieku emerytalnego będzie rósł w tempie 2,5 mld euro rocznie do 2030 roku. Jak dodaje analityk, to prowadzi do wyższych składem opłacanych przez pracujących Niemców i niższych emerytur dla tych, który nie kwalifikują się do programu.

Możliwość ubiegania się o wcześniejsze przejście na emeryturę dotyczy tylko osób, które przepracowały co najmniej 45 lat.

Istnieje jednak jedna największa przeszkoda w obecnym obniżaniu wieku emerytalnego Niemcom: największa gospodarka Europy coraz szybciej się starzeje.

Do 2060 roku liczba niemieckiej ludności w wieku produkcyjnym skurczy się do 34 mln z 50 mln obecnie - wynika z ostatnich rządowych szacunków. Oznacza to, że jedna trzecia mieszkańców Niemiec będzie miała ponad 65 lat, a na emerytury rosnącej rzeszy seniorów będzie pracować coraz mniej młodych.

Więcej: www.forsal.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.