Niemiecka emerytura za pracę w NRD nie dla Polaków

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 11:53


Niemiecka emerytura za pracę w NRD nie dla Polaków W epoce PRL-u tysiące Polaków pracowało w NRD na kontraktach. Okazuje się, że mimo opłacania tam składek, nie przysługuje im w części niemiecka emerytura. Fot. Fotolia

Polakom, którzy w latach 70. i 80. pracowali na kontraktach w NRD i nabywają uprawnienia emerytalne, nie przysługuje w części emerytura niemiecka, choć tam płacili składki. Problem może dotyczyć tysięcy pracowników - donosi Rzeczpospolita.

Według polskiego ZUS problem z naliczaniem emerytury dotyczy dwóch grup obywateli polskich.

Pierwsi to ci, którzy na podstawie indywidualnego kontraktu (umowy) z pracodawcą niemieckim byli zatrudnieni na terytorium NRD, a także pracownicy polskich przedsiębiorstw delegowani do pracy tymczasowej. Drudzy to Polacy, którzy byli zatrudnieni w przedsiębiorstwach NRD na podstawie zezwolenia na podjęcie pracy (głównie mieszkający w strefach przygranicznych).

W odniesieniu do pracowników wysłanych (delegowanych) renty i emerytury przyznaje instytucja ubezpieczeniowa państwa, na którego obszarze pracownik (ubezpieczony) mieszkał w dniu zgłoszenia wniosku o rentę lub emeryturę, w tym wypadku polski ZUS. Musi on tylko uwzględnić składki wpłacane do swojego niemieckiego odpowiednika.

W związku z kłopotami w ustaleniu związku wysokości uzyskiwanych z NRD zwrotów za poszczególne okresy z podstawą wymiaru i wysokością składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce polski ZUS do ustalenia podstawy emerytury lub renty przyjmuje kwoty, od których za te okresy opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne w kraju albo kwoty wynagrodzenia przysługującego w tych okresach pracownikowi zatrudnionemu w Polsce na tym samym lub podobnym stanowisku.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.