Nierówności w emeryturach ze względu na płeć, czyli polski „gender pay gap”

FINANSE

Autor: eGospodarka.pl/Rynek Seniora   25 stycznia 2016 15:45


Nierówności w emeryturach ze względu na płeć, czyli polski „gender pay gap” Kobiety w Polsce otrzymują o 32 proc. niższe emerytury niż mężczyźni. Fot. Shutterstock

Według ZUS przeciętna emerytura po waloryzacji w marcu 2015 r. w przypadku kobiet wyniosła 1698 zł brutto miesięcznie, zaś mężczyzn - 2481 zł brutto miesięcznie. Z danych wynika, że kobiety otrzymują o 32 proc. niższe świadczenia niż mężczyźni. Powodów tej różnicy jest kilka - donosi serwis eGospodarka.pl

Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, różnica w wysokości emerytur pobieranych przez mężczyzn i kobiety w Unii Europejskiej wynika z trzech głównych trendów rynkowych.

Wskaźnik zatrudnienia kobiet jest niższy niż wśród mężczyzn. GUS podaje, że w 2014 r. wskaźnik zatrudnienia osób powyżej 15 r.ż. wyniósł wśród kobiet 43,8 proc., a wśród mężczyzn 59,2 proc.

Kobiety pracują mniej i krócej. Wpływ na to ma m.in. obniżony wiek emerytalny kobiet (obecnie wyrównywany) oraz urlopy macierzyńskie, wychowawcze i dość silny jeszcze tradycyjny podział ról w rodzinie - mężczyzna zarabia, kobieta wychowuje.

Kobiety otrzymują na ogół niższą pensję (a więc odprowadzane są niższe składki na emeryturę) i nie zawsze wynika to z dyskryminacji. Panie rzadziej zajmują lepiej płatne wysokie stanowiska oraz są mniej skłonne aktywnie negocjować pensję. Wypracowują też mniej nadgodzin, a ich absencja jest wyższa (głównie z powodu chorób dzieci).

Najwyższa różnica pomiędzy emeryturami kobiet i mężczyzn wystąpiła w Luksemburgu (47 proc.) i w Niemczech (44 proc.), zaś najniższy gender pay gap odnotowano w Estonii (4 proc.) i Słowacji (8 proc.). Co ciekawe, samotne kobiety średnio otrzymują wyższą emeryturę niż zamężne.

Więcej: www.egospodarka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.