Niskie świadczenia i wyższe podatki. Takie będą skutki zmian emerytalnych?

FINANSE

Autor: wyborcza.biz/Rynek Seniora   09 grudnia 2015 14:01


Niskie świadczenia i wyższe podatki. Takie będą skutki zmian emerytalnych? Zwiększone wydatki nawet o 300 mln zł miesięcznie to możliwy efekt obniżenia wieku emerytalnego. Fot. Fotolia

Zakładając, że projekt obniżający wiek emerytalny wejdzie w życie w czerwcu przyszłego roku, po świadczenia może się zgłosić od razu dodatkowo ok. 150 tys. Polaków. To może oznaczać zwiększone wydatki nawet o 300 mln zł miesięcznie - wylicza na łamach Gazety Wyborczej Łukasz Wacławik z krakowskiej AGH.

Obniżenie wieku do 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni) to jedna ze sztandarowych obietnic PiS. Podstawą prac ma być projekt prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zapisano zmiany już od 1 stycznia 2016 r.

W rządzie słychać jednak, że wcześniej konieczne będą konsultacje ze związkowcami i pracodawcami, czasu na zmiany będzie potrzebował również ZUS. Projekt może więc wejść w życie pod koniec pierwszego lub w drugim kwartale 2016 r.

Według prezydenta koszt projektu ma wynieść ok. 40 mld zł w ciągu czterech lat. 

Część pieniędzy ma pochodzić z OFE (jest tu jeszcze ok. 145 mld zł w akcjach spółek), jednak z każdym rokiem to źródło będzie wysychać, a wydatki na emerytury - rosnąć.

Zmian na pewno nie ułatwi demografia. W 1988 r. ludność w wieku 60+ stanowiła w Polsce 14,5 proc. populacji, zaś w 2010 już 19,6 proc., co oznacza przyrost o 2 mln osób. Za sześć lat co czwarty Polak będzie po sześćdziesiątce, a za 20 lat - prawie co trzeci. Równocześnie w ciągu 25 lat liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 2,4 mln.

Obiecując szybką emeryturę, prezydent skazuje starszych na biedaemeryturę, a młodych - na wyższe podatki, powiedział Gazecie Wyborczej Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. 

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.