Niższe emerytury kobiet. Związkowcy: to wina pracodawców

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   25 marca 2016 11:56


Niższe emerytury kobiet. Związkowcy: to wina pracodawców Po cofnięciu reformy emerytalnej wysokość emerytur kobiet będzie w kolejnych ratach coraz niższa. Fot. Natalia Rivera/Flickr.com (CC BY 2.0)

Obniżenie wieku emerytalnego może spowodować, że kobiety przechodząc na emerytury będą otrzymywać w kolejnych latach coraz niższe świadczenia. Jednak nie wszyscy twierdzą, że to wina jedynie prezydenckiego projektu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował symulacje dotyczące wysokości emerytur po wejściu w życie rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta. Okazuje się, że w najgorszej sytuacji znajdą się kobiety, których docelowy wiek emerytalny może być obniżony o 7 lat.

Panie występujące do ZUS po nową emeryturę w 2017 r. na podstawie obecnych przepisów otrzymają przeciętne świadczenie w wysokości 2385 zł, zaś jeśli wejdzie w życie rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta, kwota ta wyniesie 2251 zł. 

W kolejnych latach ma być coraz gorzej. W 2040 r. te kobiety, które nabędą prawo do emerytury, zamiast 5326 zł świadczenia, które by otrzymali według obecnych przepisów, dostaną jedynie 3591 zł. 

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ przekonuje w Dzienniku Gazecie Prawnej, że wysokość emerytur zależy od sytuacji na rynku pracy. Skoro bowiem coraz więcej osób otrzymuje wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej, to jej zdaniem także przyszłe emerytury będą niskie. 

Z takim stanowiskiem nie zgadza się jednak Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Na lamach DGP tłumaczy, że obniżenie wieku emerytalnego kobiet o 7 lat zachwieje proporcją między okresem oszczędzania na emeryturę a czasem pobierania świadczenia. Według Mordasewicza jeśli na to nałoży się fakt, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, to skutkiem będą właśnie coraz niższe świadczenia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.