Nowe świadczenie dla kombatantów - działaczy opozycji w PRL

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 sierpnia 2015 16:21


Nowe świadczenie dla kombatantów - działaczy opozycji w PRL Świadczenie pieniężne w przypadku osób, które ukończyły 67 lat, może być przyznane na okres do 60 miesięcy. Fot. archiwum

31 sierpnia wchodzi w życie ustawa o pomocy działaczom opozycji w PRL. Urząd ds. Kombatantów, który zajmie się realizacją ustawy, zamieszcza na swojej stronie informacje o procedurze uzyskania wsparcia i wzory wniosków. Uruchomił też numery informacyjne. Świadczenie pieniężne z zasady przyznawane jest na 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat może być przyznane na okres do 60 miesięcy.

- Głównym celem ustawy jest przyjście z pomocą tym, którzy działali na rzecz wolnej Polski, a obecnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Urząd jest gotowy do realizacji tej ustawy oczywiście we współpracy ze środowiskami byłych opozycjonistów. Współpracujemy także na bieżąco z IPN i zarządami województw - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej (27 sierpnia) kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

Na stronie Urzędu zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące procedury uzyskania statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej oraz przyznania świadczenia pieniężnego lub pomocy finansowej. Znalazły się tam także wzory wniosków. Uruchomiono również specjalne numery, pod którymi można uzyskać dodatkowe informacje.

Ustawa przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-89. Obejmuje osoby, które w tym okresie łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziły tę, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność. Z tego czasu wyłączono okres, kiedy niezależny ruch studencki lub związkowy był legalny.

Status działacza opozycji potwierdza w drodze decyzji administracyjnej szef Urzędu ds. Kombatantów, po stwierdzeniu przez prezesa IPN czy osoba ta nie współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa. Potwierdzenie następuje na wniosek działacza lub pośmiertnie - członka jego rodziny. Wnioski muszą zawierać dowody potwierdzające działalność opozycyjną i decyzję IPN lub dokument potwierdzający nadanie Krzyża Wolności i Solidarności.

Pomoc ma być świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem jej przyznania będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego. Świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie przysługiwać będzie osobom, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.

Świadczenie pieniężne z zasady przyznawane jest na 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat może być przyznane na okres do 60 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach świadczenie może zostać przyznane bezterminowo.

Ustawa przewiduje też jednorazową pomoc pieniężną dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych jeżeli: dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej nie przekracza 220 proc. najniższej emerytury albo dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 proc. najniższej emerytury.

Pomoc pieniężna może być przyznana także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie osobie całkowicie niezdolnej do pracy i do samodzielnej egzystencji - w przypadku gdy dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej lub dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza 300 proc. najniższej emerytury. Może być ona przyznawana nie częściej niż raz na 12 miesięcy, jednak szef Urzędu ds. Kombatantów w wyjątkowych przypadkach może ją przyznać na innych warunkach.

Powołane zostaną także wojewódzkie rady konsultacyjne powoływane przy marszałkach województw w porozumieniu między zarządem województwa a szefem Urzędu ds. Kombatantów. Ich zadaniem będzie m.in. opiniowanie przekazywanych przez kierownika Urzędu wniosków o przyznanie uprawnień. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej.

- Trudno szacować, ile osób może zostać objętych świadczeniami, na pewno będzie to powyżej 10 tys. osób, jednak rzeczywista weryfikacja nastąpi dopiero po wejściu w życie przepisów. Zachęcamy byłych opozycjonistów do korzystania z ustawy, ponieważ nie jest to świadczenie socjalne, tylko specjalnie wygospodarowane środki dla zasłużonych dla Polski, a znajdujących się w trudnej sytuacji - podsumował Ciechanowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.