Nowicka: nie dyskryminujmy matek, które rodzą w późniejszym wieku

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2015 15:22


Nowicka: nie dyskryminujmy matek, które rodzą w późniejszym wieku Późne macierzyństwo kobiety nie może pozbawiać jej prawa do świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka. Fot. Lukas Plewnia/ Flickr.com

Polskie prawo dyskryminuje matki, które rodzą w późniejszym wieku - przekonywała w Sejmie wicemarszałkini Wanda Nowicka i apelowała do premier Ewy Kopacz o przyznanie emerytury specjalnej Barbarze Sienkiewicz, która w wieku 59 lat urodziła bliźnięta.

Aktorka Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta w wieku 59 lat. W tym czasie pobierała już świadczenie emerytalne, nie podlegała więc ubezpieczeniom społecznym zapewniającym prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka.

W piątek (2 października) podczas konferencji prasowej wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka poinformowała, że skierowała do Kopacz pismo, w którym apeluje o przyznanie Sienkiewicz prawa do emerytury specjalnej.

Nowicka powiedziała, że w marcu br. interweniowała do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do ministra pracy i polityki społecznej o przyznanie aktorce specjalnego świadczenia. Sienkiewicz natomiast zwróciła się z taką prośbą do premier, dotychczas nie otrzymała jednak odpowiedzi.

- Nie można się godzić na to, żeby w Polsce, której rząd twierdzi, że prowadzi politykę prorodzinną, dyskryminuje (...) matki, które rodzą dzieci później. Dyskryminując matki, również dyskryminuje dzieci - przekonywała Nowicka podczas konferencji prasowej.

W liście do premier Nowicka zwraca uwagę, że Sienkiewicz - która samotnie wychowuje dwójkę dzieci i opiekuje się chorą matką - otrzymuje tylko emeryturę w wysokości 1250 zł brutto.

- Późne macierzyństwo kobiety nie może pozbawiać jej prawa do świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka. Takie prawo jest przejawem dyskryminacji matek ze względu na wiek - czytamy w piśmie do premier. Nowicka ocenia też, że z uwagi, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo, taki problem może narastać, a państwo powinno zapewnić wszystkim matkom w Polsce równy dostęp do świadczeń z tytułu urodzenia dziecka, bez względu na wiek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.