Nowoczesna chciała "zamrozić" Fundusz Rezerwy Demograficznej. Sejmowa komisja przeciw

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2017 17:10


Nowoczesna chciała "zamrozić" Fundusz Rezerwy Demograficznej. Sejmowa komisja przeciw Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwuletnie zamrożenie środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a następnie ograniczenie możliwości pobierania z niego środków na potrzeby bieżące - przewiduje projekt Nowoczesnej, którego odrzucenie zarekomendowała w środę sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Projekt tej ustawy ma ograniczyć możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na potrzeby bieżące - argumentowała podczas obrad komisji posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt.

- Obawiamy się, że reforma systemu emerytalnego, obniżenie wieku emerytalnego, spotęguje problem, który jest przed nami. Stąd nasza propozycja, aby zabezpieczyć środki z FRD na czasy, które naprawdę będą zagrażały Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych - mówiła.

Zgodnie z propozycją Nowoczesnej, przez najbliższe dwa lata nie można by było "w ogóle ruszać" środków zgromadzonych w FRD. Po tym czasie z Funduszu na kwestie demograficzne można byłoby przekazywać maksymalnie 10 proc. zgromadzonych tam środków.

MRPiPS negatywnie oceniło projekt ustawy.

- Istniejące przepisy już ściśle określają, w jakich sytuacjach i na jakie cele mogą być wykorzystane środki funduszu. Z związku z tym tworzenie nowych przepisów wydaje się w tym zakresie zbędne - uzasadniała wiceminister Elżbieta Bojanowska.

Podkreśliła, że ustawa budżetowa na 2017 r. nie przewiduje wykorzystania środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Dzięki wzrostowi przychodów ze składek i stosunkowo stabilnym przychodom z inwestowania posiadanych środków, corocznie następuje wzrost stanów FRD - podkreśliła.

Według szacunków resortu, stan FRD w 2017 r. ma wynosić 23 mld 740 mln zł, w 2018 r. - 26 mld 80 mln, w 2019 r. - 28 mld 750 mln zł.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający gwarantować stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero wówczas, gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki emerytalne, a więcej pobierało świadczenia.

Według MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; w latach 2010-2014 FUS był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR