Nowy Sącz: "rekordzista” dostaje… 6 zł emerytury

FINANSE

Autor: sadeczanin.info/Rynek Seniora   15 lipca 2016 16:12


Nowy Sącz: "rekordzista” dostaje… 6 zł emerytury FOT. Archiwum

Z ogólnopolskich statystyk wynika, że rośnie liczba osób, które na starość nie otrzymają nawet minimalnej kwoty, czyli 882 zł brutto miesięcznie. Potwierdzają to też statystyki sądeckiego ZUS. Rekordzista dostaje… 6 zł emerytury.

Według najnowszych danych ZUS z grudnia 2015 r. już 76,3 tys. Polaków dostaje emeryturę niższą od minimalnej, czyli mniej niż 882 zł brutto miesięcznie. Liczba takich osób rośnie lawinowo.

Taką samą tendencję  pokazują statystyki sądeckiego oddziału placówki. W 2011 takich osób było 826,  w 2013 - 1232, a w 2015 1969.

Przełom w świadczeniach emerytalnych przyniósł 1999 rok, kiedy  przyjęto generalną zasadę: ile wpłaciłeś, tyle otrzymasz.

- To właśnie stąd wzięła się najniższa wypłacana przez naszą placówkę emerytura, czyli 6 zł. To suma wyliczona na podstawie ilości składek odprowadzonych do ZUS przez pracodawcę - tłumaczy Anna Mieczkowska, rzeczniczka sądeckiej placówki.

Osoba, która otrzymuje tak niskie świadczenie, przez cały swój okres aktywności zawodowej pracowała zaledwie trzy miesiące. Dlatego należy pamiętać , że emerytura jest uzależniona od wysokości i czasookresu wpłacania składek. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa składka, a co za tym idzie wyższa emerytura na przyszłość.

Aby dostać przynajmniej minimalne świadczenie, trzeba udowodnić odpowiedni staż pracy: 22 lata - kobiety, 25 lat - mężczyźni. Od 2022 r. będzie to 25 lat dla obu płci. Tysiące Polaków mają z tym problem, bo latami pracowali na umowach o dzieło, od których nie odprowadza się składek i nie liczą się one do emerytury.

Więcej: www.sadeczanin.info

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.