O oszczędzaniu w trzecim filarze zdecyduje pracodawca?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 marca 2016 11:36


O oszczędzaniu w trzecim filarze zdecyduje pracodawca? Autorem pomysłu o "domyślnym" oszczędzaniu w trzecim filarze za pośrednictwem pracodawców jest wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Eliza Madej PTWP

Taki pomysł przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki, który wprowadzając zasadę domyślności w gromadzeniu środków na IKE i IKZE chce skłonić Polaków do oszczędzania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Obecnie na emeryturę poza ZUS i OFE odkładają ci, którzy sami się na to zdecydują. Po zmianie, za pośrednictwem pracodawców, oszczędzać mają wszyscy.

Mateusz Morawiecki chce wprowadzić zasadę domyślności, która polegałaby na tym, że pracodawca zapisywałby wszystkich zatrudnionych do pracowniczego programu emerytalnego (PPE) lub przelewał część ich wynagrodzenia na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Każdy pracownik mógłby jednak  zrezygnować z oszczędzania.

Byłoby to odwrócenie zasady, która działa obecnie i zgodnie z którą sami musimy przejawić inicjatywę, jeśli chcemy zapewnić sobie dodatkowe świadczenia po zakończeniu pracy.

Eksperci na łamach GP nowy pomysł opiniują z mieszanymi uczuciami.

Małgorzata Rusewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych uważa, że jeśli chcemy budować długoterminowe oszczędności, to nie obejdzie się bez takiego rozwiązania.

Mieszane uczucia ma za to rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. - Z jednej strony to oczywiste, że dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest konieczne, ale z drugiej zmiana zasad będzie traktowana jak wprowadzenie dodatkowej obowiązkowej składki, co może zniechęcić, a nie zachęcić - twierdzi.

Do tej pory z IKE i IKZE łącznie skorzystało niespełna półtora miliona osób, czyli 1/10 aktywnych na rynku pracy. W mniej popularnych PPE jest ok. 300 tys. osób.

Zasada domyślności miałaby wejść w życie najwcześniej w przyszłym roku.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.