
Obniżenie wieku emerytalnego proponowane przez prezydenta Dudę będzie miało wpływ również na rozwiązania funkcjonujące w systemie emerytalnym. Konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego będzie m.in. likwidacja częściowej emerytury.
W uzasadnieniu do noweli prezydenckiej napisano, że ze względu na przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego „emerytura częściowa traci sens.”
Emeryturę częściową wprowadzono w 2012 r. przy wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego do 67 lat. Na razie korzystają z niej nieliczni mężczyźni , bo jest to świadczenie przeznaczone dla 62 - letnich kobiet i 65 - letnich mężczyzn. Ważne przy tym by panie miały 35 - letni staż ubezpieczeniowym, a panowie 40 - letni.
Emerytura częściowa to połowa emerytury. Na razie z prawa niej mogą korzystać tylko mężczyźni. Zgodnie z założeniami reformy z 2012 r. z czasem objęłaby również kobiety.
Drugą konsekwencją prezydenckiej propozycji przywrócenia poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego jest przywrócenie istniejących do 2014 r. uprawnień związanych z gwarancją minimalnego świadczenia dla kobiet.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to prawo do minimalnej emerytury (gwarantowanej przez państwo) będą miały panie z 20 letnim stażem ubezpieczeniowym i panowie z 25 - letnim stażem ubezpieczeniowym.
Więcej: www4.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych