Obniżenie wieku emerytalnego pogrąży budżety samorządów?

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   24 lutego 2016 11:47


Obniżenie wieku emerytalnego pogrąży budżety samorządów? Szacuje się, że po obniżeniu wieku emerytalnego do ośrodków pomocy społecznej może się zgłosić nawet 600 tys. seniorów. Fot. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego może mieć wpływ nie tylko na sytuację finansową ZUS czy KRUS, ale także na kondycję samorządów. Gdy ustawa wejdzie w życie, w najbliższych latach do ośrodków pomocy społecznej może się zgłosić nawet 600 tys. osób - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Samorządowcy uważają, że zdecydowana większość emerytów będzie musiała korzystać z pomocy społecznej, ponieważ ich dochody drastycznie spadną. W tej grupie mają być osoby pobierające najniższe świadczenia, które będą kwalifikować się do różnych form wsparcia z ośrodków pomocy społecznej.

Obawy samorządowców podzielają eksperci z obszaru ekonomii. Zwracają uwagę, że coraz mniej obywateli będzie pracować na osoby już nieaktywne zawodowo. To zaś może spowodować, że wpływy nie tylko do budżetu państwa, ale także do kasy samorządów mogą być niższe. Dodatkowo mniejsza liczba osób aktywnych zawodowo spowoduje mniejszą konsumpcję - osoby nieaktywne wydają mniej. Według ekonomistów może się to przełożyć na gorszą kondycję lokalnych firm handlowych i usługowych, co w konsekwencji zmniejszy dochody samorządów z podatków. Co więcej, na osoby starsze trzeba przeznaczać z budżetu - także samorządowego - więcej pieniędzy.

O pomoc do ośrodków pomocy społecznej najczęściej zwracają się osoby pobierający najniższe emerytury i renty, które spełniają kryterium dochodowe w pomocy społecznej. Obecnie minimum socjalne dla jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego wynosi 1079,42 zł, a w przypadku małżeństwa - 895,24 zł.

Jak jednak twierdzą przedstawiciele OPS-ów, choć osoby pobierające najniższe emerytury z ZUS czy KRUS przekraczają kryterium dochodowe uprawniające do pomocy, to często po opłaceniu rachunków i wykupieniu leków i tak nie mają za co żyć i finalnie wnioskują o pomoc finansową lub rzeczową. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.