Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu?

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 15:55


Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu? Według Sądu Najwyższego obniżenie wieku emerytalnego powinno się wiązać z ograniczeniami w dorabianiu do emerytury. Fot. Jörg Schreier/Flickr.com (CC BY 2.0)

Sąd Najwyższy zgłosił postulat do prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. By pogodzić polityczną potrzebę wypełnienia obietnicy wyborczej z prawidłowym funkcjonowaniem systemu, rekomenduje wprowadzenie ograniczeń w dorabianiu do świadczenia.

Obecnie trwają konsultacje prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który przewiduje wcześniejsze przechodzenie na emeryturę - 60 lat kobiety, 65 mężczyźni. Swoją opinię w tym zakresie przedstawił Sąd Najwyższy. 

Zdaniem SN przyjęcie nowych przepisów może być kłopotliwe dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego prezydencki projekt wymaga dodatkowych zabezpieczeń. SN argumentuje ponadto, że celem emerytury jest zastąpienie zarobku, a nie jego uzupełnienie. Treścią ryzyka emerytalnego jest niezdolność do pracy ze względu na wiek, a nie na wiek sam w sobie. Ten ostatni stanowi jedynie warunek dopuszczenia kogoś do pobierania świadczenia.

Dlatego według Sądu Najwyższego wobec osób, które przejdą na emeryturę na podstawie prezydenckiego projektu, należałoby zastosować ograniczenia w dorabianiu.

Obecnie osoba, która uzyskała prawo do emerytury w powszechnym wieku, może dorabiać do niej bez ograniczeń. Natomiast ci, którzy przeszli na nią wcześniej, mogą dorabiać tylko w ściśle określonym zakresie.

Jak donosi Gazeta Prawna, nieoficjalnie wiadomo, że politycy Prawa i Sprawiedliwości rozważają możliwość wprowadzenia ograniczeń w zarobkowaniu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.