Obniżenie wieku emerytalnego uderzy w pracujących seniorów?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 lutego 2016 17:12


Obniżenie wieku emerytalnego uderzy w pracujących seniorów? Obniżenie wieku emerytalnego ma się wiązać z zakazem lub ograniczeniami w dorabianiu dla świadczeniobiorców. Fot. Julie Kertesz/Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Według nieoficjalnych informacji po cofnięciu reformy emerytalnej rząd rozważa dwa warianty łączenia pracy z emeryturą - donosi Gazeta Wyborcza. Jeden ma być radykalny: albo emerytura, albo praca, drugi natomiast warunkowałby świadczenie wysokością miesięcznych dochodów.

Wariant "łagodniejszy" zakłada ponoć, że po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia emerytura byłaby zmniejszana lub zawieszana.

Obniżenie wieku emerytalnego będzie dla budżetu kosztowne i niewątpliwie PiS zdaje sobie z tego sprawę. Ustawa obniżająca wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet ma wejść w życie w 2017 r. Z uzasadnienia do ustawy wynika, że do 2019 r. będzie to koszt 40 mld zł.

Dlatego według GW rząd zastanawia się, jak zniechęcić Polaków do szybkiego przechodzenia na emeryturę. Sposobem na to ma być albo zakaz dorabiania na emeryturze, albo uzależnienie pracy z wysokością lub prawem do świadczenia.

Obecnie tzw. ustawowy emeryt może dorabiać bez ograniczeń. Jedynie w przypadku wcześniejszej emerytury prawo wprowadza w tym obszarze ograniczenia.

GW prognozuje, że w najbliższym czasie zakaz pracy lub ograniczenia w dorabianiu nie zniechęcą do pobierania emerytur, gdyż te są nadal stosunkowo wysokie w porównaniu z ostatnią pensją - np. 60 proc. Dodatkowo efektem takiej polityki może być zwiększenie się szarej strefy, gdyż emeryci będą dorabiać na czarno.

Obecnie ok. 370 tys. emerytów pobiera emeryturę i jednocześnie pracuje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.