Obniżenie wieku emerytalnego zmusi emerytki do pracy?

FINANSE

Autor: interia.pl/Rynek Seniora   07 listopada 2016 13:07


Obniżenie wieku emerytalnego zmusi emerytki do pracy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przewiduje główny analityk firmy Expander, po obniżeniu wieku emerytalnego kobiety otrzymają emerytury o niemal jedną czwartą niższe. To oznacza, że zamiast np. 1500 zł, dostaną tylko 1147. By móc otrzymywać wyższe świadczenie, panie będą musiały dłużej pracować lub samodzielnie oszczędzać, będąc jeszcze w wieku produkcyjnym.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat - przypomina interia.pl.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera zauważa, że m.in dla tych, którym zdrowie nie pozwoli pracować do 67 r.ż., obniżenie wieku emerytalnego będzie korzystne. Przypomina jednak, że zmiana wiąże się również z negatywnymi konsekwencjami.

Ekspert twierdzi, że wcześniejsze zakończenie pracy oznacza, iż świadczenie będzie wypłacane przez dłuższy okres, co wpłynie na jego obniżenie. Przewiduje, że "kobiety otrzymają aż o 23,5 proc. mniej niż w sytuacji odejścia z pracy w wieku 67 lat".

Podpowiada, że kobiety powinny rozważyć pracę już na emeryturze, by otrzymywać wyższe świadczenie lub dodatkowo oszczędzać jeszcze w trakcie wcześniejszej aktywności zawodowej.

Analityk przypomina, że niezależnie od tego, czy przejdziemy na emeryturę w wieku 60 czy 67 lat, to i tak uzyskane świadczenie będzie znacznie niższe niż pensja. Precyzuje, że obecnie emerytura przeciętnie wynosi ok. 60 proc. ostatniego wynagrodzenia, a w przyszłości spadnie do około 30 proc. "Dlatego powinniśmy samodzielnie oszczędzać z myślą o tzw. jesieni życia" - zachęca.

Więcej: www.biznes.interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR