Obniżenie wieku emerytalnego zmusi Polaków do oszczędzania?

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   01 lipca 2016 11:09


Obniżenie wieku emerytalnego zmusi Polaków do oszczędzania? Głównym zastrzykiem finansowym brytyjskich seniorów są prywatne emerytury. Fot. Jacob Edward/Flickr.com (CC BY 2.0)

Około 90 proc. Holendrów otrzymuje emerytury ze zgromadzonych dzięki pomocy pracodawcy środków, które są odpowiednio inwestowane. Obniżenie wieku emerytalnego może skłonić Polaków do upowszechnienia podobnych rozwiązań.

Z raportu Komisji Europejskiej „The 2015 Ageing Report” wynika, że w 2060 roku przeciętny Europejczyk będzie żył o 7 lat dłużej, a odsetek osób, które ukończą 80 lat, przekroczy 12 proc. (obecnie wynosi 5 proc.). W Polsce w planach jest obniżenie wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli, czyli prawdopodobnie stosunkowo wcześnie, w porównaniu do obywateli innych krajów europejskich, będziemy przechodzić na emeryturę.

- Do 2060 r. 90 proc. z nas będzie dożywać wieku emerytalnego, a na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca. Dodatkowo prawdopodobnie zostanie obniżony wiek emerytalny, czego oczekuje znaczna część społeczeństwa - komentuje Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI SA.

Niższy wiek emerytalny - dwie strony medalu

Ekspert tłumaczy, że obniżenie wieku emerytalnego, mimo oczywistych zalet, niesie za sobą również pewne długofalowe konsekwencje dla osób obecnie pracujących.

- Skrócenie okresu aktywności zawodowej oznacza, że również krócej będziemy odprowadzać składki na poczet przyszłej, coraz dłuższej, ale za to niższej emerytury - zauważa Treumann. 

Aby poziom naszego życia po zakończeniu kariery zawodowej nie uległ gwałtownemu obniżeniu, mamy tak naprawdę trzy możliwości: możemy pracować dalej, pomimo osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, możemy liczyć na pomoc dzieci lub utrzymywać się z oszczędności zgromadzonych w ramach tzw. prywatnej emerytury.

- W wielu krajach rozwiniętych to ostatnie rozwiązanie, czyli prywatne emerytury, są nie tylko dodatkiem do państwowej wypłaty, ale - jak np. w Wielkiej Brytanii - głównym zastrzykiem finansowym emeryta. Unikatowym rozwiązaniem w całej UE jest holenderski system, ze względu na olbrzymią popularność obowiązkowych programów emerytalnych w miejscu pracy. Około 90 proc. Holendrów otrzymuje emerytury ze zgromadzonych dzięki pomocy pracodawcy środków, które są odpowiednio inwestowane - tłumaczy Jacek Treumann.

Polacy mogą oszczędzać sami

Specjalista wyjaśnia, że w Polsce także mamy kilka możliwości odkładania kapitału na prywatną emeryturę. Są nimi m.in. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).

IKE powstały w 2004 r. jako jedna z pierwszych możliwości oszczędzania na prywatną emeryturę. Co rok oszczędzający na IKE mają prawo odłożyć pewna kwotę, która po spełnieniu określonych warunków jest zwolniona z podatku od zysków. W 2016 r. można wpłacić na to konto nawet do 12 165 zł.

W przypadku konta IKZE jego największymi atutami są: elastyczność, niskie koszty oraz ulga podatkowa, która może wynieść do 875,88 zł, jeśli płacimy PIT 18 proc. lub do 1 557,12 zł, jeśli płacimy PIT 32 proc. Na IKZE można w 2016 r. wpłacić maksymalnie do 4 866 zł. Jak często chcemy wpłacać, zależy wyłącznie od nas, np. możemy wpłacić maksymalną kwotę jednorazowo, równe raty miesięczne lub dokonywać wpłat nieregularnie.

Z nowych wpłat do IKZE i IKE można zrezygnować, a także wypłacić odłożone pieniądze lub zamknąć rachunek w dowolnej chwili. Zwykle jedyną konsekwencją będzie obowiązek doliczenia wycofanej kwoty do swojego dochodu w rozliczeniu PIT w kolejnym roku (IKZE) lub uwzględnienie podatku od zysków (IKE).

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) powstaje z inicjatywy pracodawcy i to na nim spoczywa obowiązek wpłat na rzecz uczestników programu. Główną zaletą PPE, oprócz gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, jest to, że wypłaty emerytalne są zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków. Koszty prowadzenia PPE są wliczane do kosztów uzyskania przychodu, wpłacane środki są też zwolnione ze składek na rzecz ZUS.

Środki zebrane na wymienionych kontach emerytalnych są dziedziczone, więc mogą stanowić finansowe zabezpieczenie również dla spadkobierców lub osób uprawnionych, wskazanych przez oszczędzającego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.