Odwołanie od decyzji ZUS: czasem sąd nie jest potrzebny

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   14 listopada 2016 14:23


Odwołanie od decyzji ZUS: czasem sąd nie jest potrzebny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy ZUS nie chce wypłacić emerytury, zmniejszył rentę lub pomylił się przy waloryzacji, od jego decyzji można się odwołać. Odwołanie składa się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału, który wydał niekorzystne postanowienie. Ten jednak - jeśli uzna nasze argumenty za słuszne - może wydać nową decyzję, nie nadając odwołaniu dalszego biegu.

Osoba niezgadzająca się z ZUS może złożyć odwołanie. Trzeba to zrobić w ciągu miesiąca od doręczenia niekorzystnej decyzji w sprawie emerytury, renty lub nienależnie pobranego świadczenia. Odwołanie jest darmowe.

Jak tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna, decydując się na przekazanie dokumentu drogą pocztową, należy go wysłać listem poleconym za poświadczeniem odbioru (tzw. żółta karteczka). Odwołanie można także złożyć na dziennik podawczy ZUS lub wnieść je do protokołu w sądzie. W takiej sytuacji sąd niezwłocznie przekazuje protokół do właściwej placówki ZUS.

Składanie odwołania od negatywnej decyzji ZUS bezpośrednio do oddziału, który ją wydał, ma na celu ponowne przeanalizowanie sprawy przez urzędników organu. Może więc się zdarzyć, że ZUS przychyli się do naszych argumentów.

Jeśli uzna odwołanie za słuszne, w ciągu 30 dni od daty jego złożenia może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W takiej sytuacji wyda nową, nie nadając odwołaniu dalszego biegu. ZUS może także uznać, że odwołanie nie jest słuszne. Wtedy, nie później niż w ciągu 30 dni od daty jego złożenia, zobowiązany jest przekazać je do właściwego sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Przesyła je wraz z aktami sprawy oraz uzasadnieniem.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR