Odwrócona hipoteka cały czas tylko na papierze

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   18 maja 2015 12:49


Odwrócona hipoteka cały czas tylko na papierze

Przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym, choć uchwalone, pozostają głównie na papierze. Z kolei prace nad ustawą o rencie dożywotniej cały czas znajdują się na etapie ministerialnego projektu. Zdaniem firm świadczących tego typu usługi finansowe państwo pozbawia w ten sposób obywateli narzędzia, które pozwoliłoby im uniknąć ubóstwa na starość.

W tej chwili banki nie palą się do udzielania seniorom odwróconego kredytu hipotecznego. Żeby cokolwiek na nim zarobić, bank musiałby poczekać, aż klient umrze. Wówczas jego spadkobiercy mogliby spłacić kredyt z odsetkami, aby zachować nieruchomość, która jest jego zabezpieczeniem. Dopiero gdyby w ciągu roku nie rozliczyli się z bankiem, ten przejąłby ją i spieniężył, a spadkobiercy dostaliby co najwyżej nadwyżkę ze sprzedaży.

Inne zasady rządzą dożywotnim świadczeniem pieniężnym, które jest wypłacane seniorowi do końca jego dni. Już teraz seniorzy mogą skorzystać z oferty spółek (funduszy hipotecznych) oferujących rentę dożywotnią lub dożywotnie utrzymanie w zamian za mieszkanie lub dom.

W czym więc problem? Otóż jest to rozwiązanie obarczone ryzykiem, bo z chwilą zawarcia umowy senior przestaje być właścicielem swojej nieruchomości.

Jak informuje Gazeta Wyborcza,  Ministerstwo Gospodarki przed miesiącem przekazało projekt Rządowemu Centrum Legislacji. Kiedy trafi do Sejmu? "Wobec skomplikowania przedmiotowego projektu ustawy, jak również mając na względzie jej zakres podmiotowy, w trakcie prac nad tym projektem musi być zachowana rozwaga i ostrożność ze strony projektodawcy" - odpowiada resort.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.