Odwrócona hipoteka nadal bez regulacji, rośnie liczba oszustw i wyłudzeńPAP/Rynek Seniora - 29 listopada 2016 10:00


Prace nad wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego rozpoczęły się w 2009 r. Tyle że na razie nie widać woli do uchwalenia nowej ustawy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Chociaż o odwróconej hipotece mówi się od 7 lat, "nadal nie doczekaliśmy się ustawy. Próbę podjął poprzedni rząd, jednak po krytyce zaniechał prac. Obecna władza w ogóle ich nie rozpoczęła" - zauważa dziennik.

"Założenie odwróconej hipoteki jest takie, że osoby starsze mogą przepisać posiadaną nieruchomość na rzecz tzw. funduszy hipotecznych w zamian za określoną miesięcznie stawkę. Przy tym zachowują możliwość mieszkania w lokalu aż do śmierci" - przypomina "DGP".

- Brak odpowiedniej regulacji oraz trudna sytuacja finansowa wielu seniorów skutkują powstaniem szarej strefy. A także wzrostem nienadzorowanych podmiotów, które będą w sposób nierzetelny oferować świadczenia w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Liczba oszustw i wyłudzeń, które mają miejsce na nieuregulowanym rynku wciąż rośnie - podkreśla Andrzej Roter prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, która wystosowała alarmujący list do rządu w tej sprawie.