Odwrócona hipoteka: nikłe zainteresowanie banków

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   23 grudnia 2015 10:43


Odwrócona hipoteka: nikłe zainteresowanie banków Polskie banki nie kwapią się w udzielaniu seniorom kredytów, których zabezpieczeniem byłby posiadany dom lub mieszkanie. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Obowiązująca od 15 grudnia 2014 r. ustawa o odwróconej hipotece miała pomóc starszym właścicielom nieruchomości w uzyskaniu dodatku do emerytury. Jednak banki nie są zainteresowane wprowadzaniem tego typu usługi.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, polskie banki nie kwapią się w udzielaniu seniorom kredytów, których zabezpieczeniem byłby posiadany dom lub mieszkanie. Powody są dość prozaiczne. Instytucje finansowe muszą czekać na zysk co najmniej do chwili śmierci klienta. Gdy dana osoba umrze, spadkobiercy mają rok na spłacenie wypłaconych świadczeń wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobią, dopiero wówczas bank może przejąć nieruchomość i ją spieniężyć. Bankowcy twierdzą ponadto, że na odwróconą hipotekę jest mało chętnych.

Według GW, choć wielu emerytów posiada dom lub mieszkanie warte nierzadko kilkaset tysięcy zł, wolą oni żyć w biedzie, niż pozbywać się nieruchomości lub zamieniać ją na tańszą. Problemu ubóstwa takich seniorów nie rozwiązuje póki co odwrócona hipoteka.

Poprzednie rządy zapowiadały także ustawę mającą zapewnić ochronę państwa klientom prywatnych funduszy hipotecznych, które oferują dożywotnią rentę. To podobny do odwróconego kredytu hipotecznego produkt, z tym że prawo własności nieruchomości przechodzi na daną instytucję już w momencie podpisania umowy. Taki model oznacza dużo większe ryzyko, bo jeśli senior trafi na nieuczciwą firmę, może stracić wszystko.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR