OECD: szybciej wprowadzić wyższy wiek emerytalny dla kobiet
Autor: PAP/Rynek Seniora   05 marca 2015 10:45

Polska powinna m.in. zacząć wycofywać się z przywilejów emerytalnych - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Przedstawiony w środę (4 marca)  w Parlamencie Europejskim raport OECD, zatytułowany "Going for Growth" (Ku wzrostowi), zawiera rekomendacje zmian w polityce gospodarczej i społecznej dla 34 państw członkowskich tej organizacji, które mają pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Od czasu publikacji poprzedniego raportu rok temu Polska poczyniła tylko ograniczony postęp w reformowaniu gospodarki - oceniono w raporcie.

- Raport zawiera rekomendacje bardzo użyteczne dla rządu, ale niektórych się po prostu nie da przeforsować, bo nie ma większości, bo np. koalicjant się nie godzi, inne są trudne politycznie, jak np. górnictwo - powiedział europoseł Dariusz Rosati (PO), obecny na prezentacji raportu. Za najlepszy okres do wdrażania takich reform, jak zalecane przez OECD, uznał czas po wyborach parlamentarnych.

Raport wskazał m.in. na brak reform systemu ubezpieczeń społecznych oraz wysokie opodatkowanie pracy. 

Raport zaleca przyspieszenie wprowadzenia wyższego wieku emerytalnego dla kobiet i wycofywanie się ze specjalnych systemów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych. Renty inwalidzkie nie powinny być w Polsce bardziej atrakcyjne od emerytur - zaznacza OECD.

Raport chwali nas za reformę emerytalną, za wydłużenie wieku i ograniczenie przywilejów, ale zwraca uwagę również na niedociągnięcia, takie jak nie dość szybkie wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet czy inne sprawy, jak działania na rzecz łączenia macierzyństwa z życiem zawodowym - powiedział Rosati.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.