
1 kwietnia 2016 r. otworzy się tzw. okienko transferowe. Czy wybór pomiędzy OFE a ZUS będzie miał istotne znaczenie dla wysokości przyszłych emerytur?
Już w najbliższy piątek (1 kwietnia 2016 r.), po raz pierwszy po reformie systemu emerytalnego przeprowadzonej dwa lata temu, otwiera się tzw. okienko transferowe. Do 31 lipca 2016 r. pracujący Polacy będą mogli zdecydować, czy część ich składek emerytalnych z tzw. II filara ma być deponowana na indywidualnym subkoncie ZUS, czy trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Czytaj więcej: 1 kwietnia otworzy się okienko transferowe OFE
Dr Joanna Ratajczak z Katedry Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu twierdzi na łamach Głosu Wielkopolskiego, że pod względem ekonomicznym nie jest to zapewne decyzja o kluczowym znaczeniu, bo dotyczy bardzo niewielkiej części składki.
Ekonomistka uważa, że trudno przewidzieć, jaki będzie zysk z OFE, zwłaszcza, że w ostatnich latach były one zmuszone do inwestowania w bardzo ryzykowne aktywa (głównie akcje), więc nie wiadomo, czy zostanie utrzymana wysoka stopa waloryzacji na subkontach w ZUS.
Dr Ratajczak zwraca uwagę, że decydujący się na oszczędzanie w OFE teraz będą zaczynali zbieranie kapitału od początku, gdyż wcześniejsze składki zostały przekazane do ZUS i na konto w OFE nie wrócą.
Ekonomistka przekonuje w Głosie Wielkopolskim, że dywersyfikacja aktywów jest z natury lepsza niż jej brak, co przemawiałoby za podziałem składki między OFE a ZUS.
Więcej: www.gloswielkopolski.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych