OFE czy ZUS? Niebawem otwiera się okienko transferowe

FINANSE

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Seniora   29 marca 2016 11:57


OFE czy ZUS? Niebawem otwiera się okienko transferowe Od 1 kwietnia 2016 r. przez 4 miesiące pracujący będą mogli zdecydować, gdzie mają trafiać ich składki emerytalne. Fot. PTWP Andrzej Wawok

1 kwietnia 2016 r. otworzy się tzw. okienko transferowe. Czy wybór pomiędzy OFE a ZUS będzie miał istotne znaczenie dla wysokości przyszłych emerytur?

Już w najbliższy piątek (1 kwietnia 2016 r.), po raz pierwszy po reformie systemu emerytalnego przeprowadzonej dwa lata temu, otwiera się tzw. okienko transferowe. Do 31 lipca 2016 r. pracujący Polacy będą mogli zdecydować, czy część ich składek emerytalnych z tzw. II filara ma być deponowana na indywidualnym subkoncie ZUS, czy trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych. 

Czytaj więcej: 1 kwietnia otworzy się okienko transferowe OFE

Dr Joanna Ratajczak z Katedry Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu twierdzi na łamach Głosu Wielkopolskiego, że pod względem ekonomicznym nie jest to zapewne decyzja o kluczowym znaczeniu, bo dotyczy bardzo niewielkiej części składki. 

Ekonomistka uważa, że trudno przewidzieć, jaki będzie zysk z OFE, zwłaszcza, że w ostatnich latach były one zmuszone do inwestowania w bardzo ryzykowne aktywa (głównie akcje), więc nie wiadomo, czy zostanie utrzymana wysoka stopa waloryzacji na subkontach w ZUS.

Dr Ratajczak zwraca uwagę, że decydujący się na oszczędzanie w OFE teraz będą zaczynali zbieranie kapitału od początku, gdyż wcześniejsze składki zostały przekazane do ZUS i na konto w OFE nie wrócą.

Ekonomistka przekonuje w Głosie Wielkopolskim, że dywersyfikacja aktywów jest z natury lepsza niż jej brak, co przemawiałoby za podziałem składki między OFE a ZUS.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR