OFE przekazują ZUS więcej niż zbierają ze składek
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   01 czerwca 2015 11:29

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku otwarte fundusze emerytalne otrzymały nieco ponad 779 mln zł składek od członków ( rok temu w I kw. niespełna 3,2 mld zł). Same zaś przekazały do ZUS ponad 1,04 mld zł.

To efekt zeszłorocznych zmian emerytalnych: wprowadzenia dobrowolności w oszczędzaniu w II filarze kapitałowym oraz mechanizmu, jaki rząd określa jako „suwakiem bezpieczeństwa".

Dane dotyczące kwot wypłacanych oraz wpłacanych przez OFE pochodzą z kwartalnego sprawozdania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (którym zarządza ZUS).

Zmniejszenie kwoty składek wynika z wprowadzenia dobrowolności w oszczędzaniu w II kapitałowym filarze (czyli właśnie w otwartych funduszach emerytalnych). W zeszłym roku nieco ponad 2,5 mln ubezpieczonych, płacących składki do OFE zdecydowało, że nadal chcą by 2,92 proc. ich daniny była przekazywana do funduszu emerytalnego. Większość z 16,7 mln osób postanowiła, że cała ich składka emerytalna będzie przekazywana przez ZUS do FUS.

W zeszłym roku wprowadzono też mechanizm określony przez rząd jako „suwak bezpieczeństwa". To mechanizm, gdzie na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przez ubezpieczonego przekazywanie składek do OFE jest zatrzymane. Dodatkowo od tej daty uszczuplany jest kapitał ubezpieczonego w OFE i przenoszony w miesięcznych ratach do ZUS.

Więcej: www4.rp.pl  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR