OFE straciły, ale zarabiają
Autor: interia.pl/Rynek Seniora   05 maja 2015 09:42

Przychody wynikające z zarządzania funduszami emerytalnymi wyniosły w 2014 r. ok 2,2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. w porównaniu do 2013 roku - wynika z raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne nieźle zarabiają na zarządzaniu pieniędzmi zgromadzonymi w OFE. Koszty związane z zarządzaniem funduszami emerytalnymi , które wyniosły ponad 756 mln zł, wzrosły o 7,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W rezultacie, wynik netto w skali całego rynku wyniósł 1,1 mld zł, co oznacza wzrost o 189 proc. w porównaniu do 2013 roku. 

W OFE pozostają aktywa zgromadzone przez ponad 16 mln Polaków. Wartość aktywów netto OFE, którymi zarządzały powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) na koniec 2014 r. wyniosła 149,1 mld zł i była o 150,2 mld zł mniejsza od wartości aktywów z roku poprzedniego.

- Na zmniejszenie aktywów netto OFE miała wpływ zmiana zasad funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce - napisano w raporcie KNF.

- W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawa w dniu 3 lutego OFE umorzyły 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 r. i przekazały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obligacje emitowane przez Skarb Państwa, obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz środki pieniężne denominowane w walucie polskiej o wartości odpowiadającej sumie wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych - przypomina KNF.

Więcej: www.interia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.