OFE więcej oddają, niż otrzymują w ramach składek

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   12 listopada 2015 09:13


OFE więcej oddają, niż otrzymują w ramach składek Od początku tego roku OFE w ramach suwaka bezpieczeństwa przekazały ZUS 3,4 mld zł. Fot. Fotolia

Cofnięcie reformy podwyższającej wiek emerytalny oznacza dla OFE konieczność oddawania w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa znacznie większych kwot, niż obecnie. Już teraz otwarte fundusze emerytalne przekazują ZUS więcej, niż otrzymują w ramach składek.

OFE dostają składki od tych członków, którzy zadeklarowali, że nadal chcą oszczędzać na emeryturę w funduszach kapitałowych. Zaś w ramach mechanizmu określanego jaki suwak bezpieczeństwa w miesięcznych ratach przekazują pieniądze Zakładowi za wszystkich ubezpieczonych, którzy byli członkami OFE na początku zeszłego roku, których do emerytury (powszechnego wieku emerytalnego) dzieli dziesięć i mniej lat.

To w jakiej wysokości są transze wynika z wieku ubezpieczonego. Im jest starszy, tym są wyższe. Prawo stanowi, że na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego ( nie jest przy tym ważne czy ubezpieczony chce pracować, czy otrzymywać emeryturę) wszystkie pieniądze z funduszu emerytalnego mają być przekazane do ZUS.

Np., jeśli wiek emerytalny kobiet zostanie ustalony na 60 lat i stanie się to w przyszłym roku, to suwak zostanie zastosowany dla wszystkich pań członkiń OFE, które urodziły się przed 1966 rokiem. A więc także za urodzone w 1963 i w 1964 roku.

Eksperci zwracają uwagę na to, że otwarte fundusze emerytalne oddają więcej pieniędzy w ramach suwaka bezpieczeństwa niż same uzyskują jako składki - w październiku przekazały 325,4 mln zł, a otrzymały 177 mln zł.

Od początku roku w ramach suwaka OFE przekazały już 3,4 mld zł.

Więcej: www4rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.