Okresy składkowe: co się do nich zalicza i jak je udokumentować?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   12 grudnia 2016 11:11


Okresy składkowe: co się do nich zalicza i jak je udokumentować? Okresy składkowe są związane m.in. ze stażem pracy, również w gospodrstwie rolnym rodziców lub dziadków. Fot. Archiwum

Okresy składkowe i nieskładkowe wymienia ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zawiera się w nich m.in. nasz staż pracy. To, najprościej mówiąc, te okresy, za które były za nas opłacane składki emerytalne i rentowe.

To czas, kiedy byliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, okres prowadzenia działalności gospodarczej, czas pobierania zasiłku macierzyńskiego, służby wojskowej w Wojsku Polskim oraz m.in. służby w policji, milicji, Urzędzie Ochrony Państwa, służbie celnej itp. - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Okresami składkowymi są też niektóre okresy sprzed 15 listopada 1991 r., za które były uregulowane składki albo nie było obowiązku ich opłacania. Chodzi m.in. o zatrudnienie za granicą na podstawie skierowania za zgodą polskich władz, okresy pracy przymusowej czy czasowego pozostawania bez pracy z powodu braku możliwości jej otrzymania. Okresy składkowe należy potwierdzić świadectwami pracy, zaświadczeniami lub innymi dokumentami z przebiegu ubezpieczenia.

Do ustalenia prawa do emerytury mogą być też zaliczane tzw. okresy rolne. Chodzi tutaj o takie okresy, kiedy dana osoba pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców czy dziadków albo sama takie gospodarstwo prowadziła. Jeśli osoba ubiegająca się o emeryturę ma za mało okresów składkowych, ZUS może uzupełnić staż pracy okresami rolnymi, które wnioskodawca udowodni.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje