Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają nowe świadczenia - ale w przyszłym roku

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 marca 2016 14:25


Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają nowe świadczenia - ale w przyszłym roku Po śmierci podopiecznego opiekunowie będą dostawać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Fot. Fotolia

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, których podopieczni zmarli, jeszcze poczekają na świadczenia, jakie obiecało im Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chociaż gotowa ustawa czeka jedynie na przyjęcie, to wiadomo, że nie nastąpi to w tym roku - donosi Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po śmierci podopiecznego opiekunowie będą dostawać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.

Ministerstwo uznało, że sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny należy traktować jak pracę. Zgodnie założeniami resortu pomoc ma przysługiwać opiekunom także w sytuacji, gdy orzeczenie ich podopiecznego o niepełnosprawności utraci ważność.

Wtedy stracą świadczenia z tytułu opieki, ale otrzymają zasiłek dla bezrobotnych (maksymalnie do roku) lub świadczenie przedemerytalne, na takich samych zasadach jak osoby, które straciły pracę.

Opiekunowie nie rozumieją jednak, dlaczego projekt zmian, który już został przygotowany i mógłby zostać uchwalony w kilka tygodni, ma zacząć obowiązywać dopiero od przyszłego roku. Podejrzewają, że pieniędzy na postulaty opiekunów zabrakło w związku z wprowadzeniem ustawy "Rodzina 500 plus".

Jeżeli założymy, że każdy opiekun dostanie ok. 1 tys. zł (tyle wynosi najwyższy zasiłek dla bezrobotnych i przeciętne świadczenie przedemerytalne), w pierwszym roku na pomoc opiekunom trzeba będzie wydać 30 mln zł.

Program "Rodzina 500 plus" będzie nas kosztować ok. 20 mld zł rocznie

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.