
Zasady opłacania abonamentu RTV kryją w sobie sporo kruczków: abonament trzeba regulować niezależnie od opłat za kablówkę, zwolnieni są z niego dopiero osoby po 75 r.ż. i dodatkowo muszą to zgłosić na poczcie, a zaległości w opłatach skutkują postępowaniem komorniczym i egzekucją długu z emerytury bądź renty.
Justyna Lipińska z I Urzędu Skarbowego w Toruniu podkreśla w serwisie naszemiasto.pl, że sporo ludzi nie wie, iż opłata za kablówkę nie zwalnia z opłacania abonamentu RTV, ponadto sporo osób nie wie, że zwolnienie z abonamentu z racji wieku przysługuje dopiero po ukończeniu 75 lat. Jeśli komuś z racji wieku przysługuje zwolnienie z opłat, należy zgłosić to na poczcie.
Czytaj też: Nie ma abolicji długów abonamentowych po 75 roku życia
W razie zaległości w opłatach za posiadany telewizor czy radio Poczta Polska jako wierzyciel wystawia tzw. tytuł wykonawczy. Na jego podstawie skarbówki prowadzą egzekucję. Jednak dotyczy to tylko i wyłącznie posiadaczy już zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych. Jak wynika z badań, jedynie co 12 użytkownik telewizora rejestruje go.
Urzędy skarbowe zaległości odciągają z nadpłaty podatku dochodowego, kont bankowych, pensji, rent, emerytur dłużnika.
Justyna Lipińska z US w Toruniu przyznaje, że obecnie urząd prowadzi sprawy ok. 1,5 tys. tytułów wykonawczych z Poczty Polskiej. Dodaje, że od początku egzekwowania tytułów związanych z abonamentem RTV tutejszy organ wyegzekwował ok. milion zł.
Można ubiegać się o umorzenie zadłużenia (z ważnych przyczyn życiowych, złej sytuacji finansowej) albo o rozłożenie na raty - wówczas trzeba zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Więcej: www.torun.naszemiasto.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych