Opole: specjaliści radzili zainteresowanym uzyskaniem niemieckiej emerytury

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2018 09:55


Opole: specjaliści radzili zainteresowanym uzyskaniem niemieckiej emerytury Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Około tysiąca osób z całej Polski skorzystało z możliwości uzyskania porad podczas zakończonych w czwartek (27 września) w Opolu Międzynarodowych Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego z udziałem specjalistów ZUS i niemieckiej Deutsche Rentenversicherung z Berlina.

Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego w Opolu odbywają się raz w roku. Są przeznaczone dla osób, które nabyły lub są zainteresowane uzyskaniem świadczeń emerytalnych lub rentowych z tytułu pracy w NRD i RFN w latach 80. i późniejszych. W ciągu trzech dni kilkunastu specjalistów z polskiego ZUS i z jego niemieckiego odpowiednika Deutsche Rentenversicherung podczas indywidualnych spotkań i telefonicznie obsłużyli około tysiąca osób z całej Polski.

- Od samego rana sala obsługi klientów w opolskim ZUS-ie zaczęła wypełniać się osobami, które postanowiły sprawdzić, czy mogą w liczyć na niemiecką emeryturę, a mieszkają w Polsce. Zainteresowanym konsultacjami z niemieckimi pracownikami pomagali tłumacze, co bardzo ułatwiło komunikację, a szczególnie analizę dokumentów, umów o pracę, angaży. Połączone siły ekspertów z opolskiego ZUS-u, DRV w Berlinie oraz z centrali ZUS-u w Warszawie, przyjmowały zainteresowanych do godziny 17.00. Polscy i niemieccy eksperci poświęcali na porady tyle czasu, ile potrzebował każdy zainteresowany. Wiele osób spędziło na rozmowie 20-30 minut, chcąc jak najlepiej wykorzystać taką okazję - powiedział PAP rzecznik opolskiego ZUS-u Sebastian Szczurek.

Interesanci pytali się przede wszystkim o zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych w obu państwach, dokumenty, jakie powinni złożyć i o zasady opodatkowania ewentualnych emerytur.

Uczestnicy spotkań podkreślali, że choć wcześniej starali się dowiedzieć o swoich prawach w niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej listownie lub telefonicznie, to często próby te nie były skuteczne. W Opolu dzięki swobodnemu dostępowi do niemieckich pracowników możliwość pokazania i omówienia dokumentów okazały się bezcenne. Wiele przybyłych miało powody do satysfakcji, kiedy okazało się, że jest szansa na to, że po osiągnięciu niemieckiego powszechnego wieku emerytalnego mogą dostawać emeryturę z Niemiec. Niektórzy na miejscu, pod okiem specjalistów, przygotowywali stosowne wnioski.

Uwe Scheewe z DRV Berlin-Brandenburg chwalił polskich organizatorów.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że tak wiele osób postanowiło zadzwonić wcześniej do organizatorów i zapisać się na konkretny dzień i godzinę do naszych ekspertów. Pokazuje to też, jak znaczna część polskich obywateli pracowało kiedyś albo nadal na terenie Niemiec. Wielu z nich chociaż ma w domu dokumenty związane z krótszą lub dłuższą pracą, nie do końca je rozumie i wie, czy będą one honorowane przez nas, czy nasz polski odpowiednik, czyli ZUS. Dni poradnictwa były organizowane już w różnych miejscach w Polsce, ale widać, że teren Śląska jest szczególny pod względem intensywności pracy w Niemczech. Zorganizowanie tej edycji w Opolu było strzałem w dziesiątkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Pewnie wrócimy jeszcze kiedyś do Opola - zapewnił Scheewe.

Przedstawiciele ZUS-u przyznawali, że mimo upływu lat i kolejnych edycji spotkania informacyjne organizowane na wzór opolskich są nadal jedną ze skuteczniejszych metod pomocy przyszłym emerytom i rencistom.

- W dniach poradnictwa uczestniczę od 12 lat i ciągle widzę potrzebę organizowania takiego przedsięwzięcia. Język przepisów nie jest łatwy, a szczególnie tych, które regulują tak ważne sprawy jak emerytury czy renty. Podkreślało to w rozmowach wiele osób. Na szczęście wychodzili od nas zadowoleni, bo wyjaśnialiśmy na miejscu ich wątpliwości, tłumaczyliśmy dokumenty i podpowiadaliśmy, co robić z nimi w przyszłości, gdy będą tuż przed emeryturą. Bywało, że prosto od nas kierowali się do naszych niemieckich kolegów obok, by tam zweryfikować nasze wskazówki. Skala zainteresowania i paleta zagadnień oraz pytań, jakie zadawali była ogromna - uznała Anna Ledkiewicz z Departamentu Rent Zagranicznych w centrali ZUS-u w Warszawie.

Opolska jednostka ZUS-u ma w swej strukturze specjalny wydział obsługujący tych świadczeniobiorców, którzy pracowali kiedyś w Niemczech, a mieszkają obecnie w Polsce i za naszą zachodnią granicą. Obecnie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych co miesiąc wypłaca emerytury i renty dla ponad 43 tysięcy osób mieszkających po obu stronach granicy. Prawie połowa wypłat jest transferowana do Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR