Opole: wspólna akcja policji i kuratorium na rzecz seniorówPAP/Rynek Seniora - 28 stycznia 2019 11:41


Do końca roku opolska policja wspólnie z kuratorium oświaty będzie prowadziła specjalną akcję "Bezpieczny i świadomy senior". Jej celem jest ochrona najstarszych mieszkańców przed oszustami - poinformowała wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Podczas piątkowej (25 stycznia) konferencji prasowej wicewojewoda Porowska podkreśliła, że wspólna akcja jest odpowiedzią instytucji rządowych z woj. opolskiego na rosnącą liczbę oszustw, których ofiarą padają seniorzy.

- Były oszustwa na wnuczka, teraz słyszymy o oszustwach na policjanta, czy na urzędnika skarbowego. Przestępcy bezwzględnie wykorzystują zaufanie najstarszych do instytucji państwowych. Chcemy im to maksymalnie utrudnić - wyjaśnia wicewojewoda Porowska.

W ramach akcji policja zamierza uczulić pracowników banku na sytuacje, w których może dojść do próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych przez oszustów. Do akcji włączone zostaną także szkoły, aby za pośrednictwem najmłodszych dotrzeć do seniorów z wiedzą na temat technik działania współczesnych przestępców oraz zasad właściwego zachowania podczas sytuacji, które mogą być działaniami przestępczymi. Uczestnicy akcji zamierzają także dotrzeć do instytucji i osób mających kontakt z seniorami - do pracowników poczty, ZUS-u, KRUS-u czy służby zdrowia.

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wynika, że w latach 2016-2018 (do III kwartału), dokonano 69 oszustw na tzw. wnuczka lub policjanta, w których pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 2 mln złotych.