Opolskie: wnioski o emeryturę złożyło 97 proc. uprawnionychPAP/Rynek Seniora - 29 listopada 2017 10:41


Po obniżeniu wieku emerytalnego 97 proc. uprawnionych z terenu województwa opolskiego złożyło już wnioski o skorzystanie z tej możliwości - poinformowano na wtorkowej (28 listopada) konferencji prasowej w opolskim oddziale ZUS.

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie opolskim z prawa do wcześniejszej emerytury po obniżeniu progu wiekowego może skorzystać do końca roku 9050 osób.

- Dotąd wpłynęło do nas 8841 wniosków o emerytury w obniżonym wieku. To znaczy, że w regionie około 97 proc. uprawnionych osób już złożyło wniosek do ZUS - poinformował Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Do tej pory opolski ZUS rozpatrzył ponad 6,5 tysiąca wniosków. Dwie trzecie z nich złożyły kobiety.

Jak zauważył Malak, w ciągu trzech miesięcy przyjęto tyle wniosków, ile zwykle w ciągu roku. Przez cały czas pomocy w uzyskaniu wszystkich danych związanych z przejściem na emeryturę udzielało blisko dwudziestu doradców. W ośmiuset przypadkach wydano decyzje odmowne lub zawieszono ich wykonanie, ze względu na to, że wnioskodawcy nie przedstawili dokumentów poświadczających zakończenie pracy.

Z wydanych już decyzji wynika, że opolski emeryt otrzyma średnio 2920 złotych. Statystyczna emerytka o ponad tysiąc złotych mniej, bo 1682 złote, co m.in. jest wynikiem niższych pensji wypłacanych kobietom i krótszej aktywności zawodowej.