Opozycjoniści w PRL otrzymają do 3,5 tys. zł na leczenie uzdrowiskowe

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 grudnia 2016 15:35


Opozycjoniści w PRL otrzymają do 3,5 tys. zł na leczenie uzdrowiskowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1,5 do 3,5 tys. zł dofinansowania na leczenie uzdrowiskowe będą mogli otrzymać działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w PRL. Pieniądze mają być wypłacane od 1 stycznia 2017 r.

Nowy program pomocy ogłosił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Osoby walczące z reżimem komunistycznym płaciły zdrowiem za swoją niezłomną postawę. Okres oczekiwania na pobyt w sanatoriach trwa dwa lub nawet trzy lata. Dlatego podjąłem decyzję o wdrożeniu programu, który umożliwi sfinansowanie przez urząd pobytu sanatoryjnego, a przez to skróci czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe - podkreślił w poniedziałek Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pilotaż już był, od 1 stycznia rusza pełny program
Jak zaznaczył Kasprzyk, obecnie program ten jest - obok nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych - jednym z priorytetów kierowanego przez niego urzędu.

- Pilotażowo program działał już w ostatnim półroczu i został bardzo dobrze przyjęty przez środowiska dawnych opozycjonistów. Z tej formy pomocy skorzystały już 132 osoby - dodał Kasprzyk.

Pomoc pieniężna na leczenie uzdrowiskowe przyznawana będzie na wniosek osoby posiadającej status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. W zależności od sytuacji materialnej osoby uprawnionej dofinansowanie na leczenie uzdrowiskowe od 1 stycznia 2017 r. wyniesie od 1,5 do 3,5 tys. zł. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej urzędu www.kombatanci.gov.pl.

Zgodnie z uchwaloną w 2015 r. ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych, do 9 grudnia br. wpłynęło 2556 wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub/i osoby represjonowanej z powodów politycznych. W przypadku 1900 osób szef urzędu wydał decyzje potwierdzające ten status. W 206 sprawach odmówiono potwierdzenia statusu. W pozostałych sprawach toczy się postępowanie administracyjne, np. oczekują na decyzje Instytutu Pamięci Narodowej, które są niezbędne do pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Pomoc jest znacznie szersza
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zapewnia, że nowy program dofinansowań na leczenie uzdrowiskowe jest tylko jedną z form pomocy kierowanej do dawnych opozycjonistów. W mijającym roku urząd udzielił wsparcia 637 osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji materialnej, na łączną kwotę 1 745 591 zł. Dodatkowo 488 osób zostało objętych programem świadczenia pieniężnego wynoszącego 400 zł miesięcznie.

Ponadto Urząd wspiera prace parlamentarne na rzecz nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Senacki projekt w tej sprawie obecnie procedowany jest w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

- Głównym założeniem nowelizacji ustawy jest zniesienie drastycznych kryteriów dochodowych obowiązujących obecnie i ograniczających możliwość udzielania wparcia wielu działaczom i osobom represjonowanym. Pragniemy, aby wszyscy działacze dawnej opozycji otrzymali, bez względu na posiadane dochody, bezterminowe świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł miesięcznie. To kwota taka sama, jaką otrzymują kombatanci - tłumaczył Kasprzyk.

Jak dodał, urząd stara się też o to, by opozycjoniści z PRL i osoby represjonowane mogły mieć ulgę w wysokości 51 proc. na krajowe przejazdy koleją i publicznymi autobusami (analogicznie jak u kombatantów). Zgodnie z projektem noweli, będą też oni mogli korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR