OPZZ: referendum może oddalić przyjęcie ustawy ws. emerytur

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 sierpnia 2015 10:23


OPZZ: referendum może oddalić przyjęcie ustawy ws. emerytur Referendum może zaszkodzić uchwaleniu obywatelskiego projektu ustawy o przejściu na emeryturę, jeśli posiada się 35 lub 40-letni staż składkowy. Fot. archiwum

Mamy obawy, czy zwołanie referendum i wybory 25 października, nie oddalą w czasie uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy, przewidującego możliwość przejścia na emeryturę osobom z co najmniej 35 lub 40-letnim stażem składkowym - powiedział szef OPZZ Jan Guz.

W czwartek (20 sierpnia) prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych. Poinformował też, że zdecydował się nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września.

Podczas piątkowej wizyty w Opolu szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz powiedział, że kwestie wskazane przez prezydenta Dudę jako temat październikowego referendum to temat "wpisujący się w obszar aktywności związkowej". Dodał, że szczególnie chodzi o kwestie obniżenia wieku emerytalnego.

- Towarzyszą nam jednak obawy, czy inicjatywa zwołania referendum wraz z wyborami nie oddali w czasie uchwalenia ustawy, że pracownicy zachowują prawo do emerytury po przepracowaniu określonego stażu - powiedział Guz.

Chodzi o obywatelski projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 35-letnim (dla kobiet) lub 40-letnim (dla mężczyzn) stażem składkowym. - Wiemy, że wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za tym, że to jest dobra propozycja. Parlament pracował nad tą inicjatywą 6 lat. Trzeba jak najszybciej ją wprowadzić i nasze obawy towarzyszą temu (...) - mówił Guz.

Szef OPZZ na zwołanej w Opolu konferencji prasowej mówił, że był to również jeden z tematów piątkowej rozmowy ze związkowcami z Opolszczyzny. - Zastanawialiśmy się nad tym, jak najszybciej i w jaki sposób wdrożyć i przekonać parlament, by jeszcze w tej kadencji tę ustawę uchwalić - mówił Guz i przekonywał, że "jest na to szansa".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.