OPZZ wsparło projekt dot. 40 lat stażu pracy

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 listopada 2015 15:32


OPZZ wsparło projekt dot. 40 lat stażu pracy OPZZ popiera projekt dotyczący przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Fot. Fotolia

Szef OPZZ Jan Guz poparł projekt PSL umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy, którym w środę zajęli się posłowie. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS) uważa, że to nie jest dobry projekt.

Projekt PSL został złożony w Sejmie w połowie listopada. To ten sam projekt, który ludowcy złożyli w poprzedniej kadencji. W środę (25 listopada) w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

Nadzieję na to, że projekt zostanie skierowany do dalszych prac w Sejmie i ostatecznie uchwalony wyraził wcześniej w środę szef PSL, b. minister pracy, Władysława Kosiniak-Kamysz. Według niego interesujące jest to, czy prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie zapowiadany w kampanii prezydenckiej projekt zmian w systemie emerytalnym (dotyczył przywrócenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

- Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli bardzo szybko przeprowadzić wszystkie projekty dotyczące zmian emerytalnych. Polacy na nie czekają. Nie chcą, żeby wchodziły w 2019-20 roku, tylko w 2016. Będę o to dziś apelował do Wysokiej Izby - podkreślił prezes PSL.

Wtórował mu przewodniczący OPZZ Jan Guz, który przekonywał, że "społeczeństwo od kilkunastu lat oczekuje na uzupełnienie prawa do emerytury ze względu na staż pracy". - OPZZ już 7 lat temu zgłosił taką propozycję. Ona była dwukrotnie czytana w poprzednich parlamentach - zauważył.

Guz zaznaczył, że jego związek proponuje ustanowienie szerokiego konsensusu wokół tego rozwiązania. Dodał, że wszystkie partie, które są w parlamencie "w różny sposób" deklarowały poparcie propozycji takich rozwiązań.

Zdaniem Guza projekt PSL-u mógłby być uzupełniony o kilka rozwiązań, jak zaliczanie do stażu pracy okresu służby wojskowej, urlopów wychowawczych, czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim na skutek wypadku w pracy.

Natomiast zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka (PiS) nie jest to dobry projekt. - Emerytury związane ze stażem pracy - niestety to jest niesprawiedliwe rozwiązanie, zwłaszcza gdy jest tak dużo umów śmieciowych, kobiet bez okresu składkowego itd. - mówił Kowalczyk dziennikarzom w Sejmie.

Jego zdaniem mogą pojawić się "prozaiczne problemy" z udokumentowaniem stażu pracy w przypadku pracowników "zakładów komunistycznych, które upadły" i "teraz nie ma w archiwach dokumentów".

Szef Komitetu Stałego RM uważa, że najrozsądniejszym wyjściem byłoby skierowanie projektu PSL do komisji i później wspólne procedowanie z projektem prezydenckim.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.