Osoby 75+ mogą utracić prawo do jednorazowego dodatku

FINANSE

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   09 marca 2016 12:29


Osoby 75+ mogą utracić prawo do jednorazowego dodatku Sumowanie świadczeń może spowodować, że wielu seniorów nie otrzyma jednorazowego dodatku lub będzie on pomniejszony. Fot. Maxxer_/Flickr.com (CC BY 2.0)

ZUS rozpoczął wypłacanie jednorazowych dodatków. Seniorzy po 75. r.ż. mogą go jednak w ogóle nie otrzymać. Powodem są obostrzenia dotyczące sumowania świadczeń - jeśli okaże się, że emerytura i pozostałe zasiłki (np. pielęgnacyjny) przekroczą w sumie 2 tys. zł brutto, następuje utrata prawa do jednorazowego dodatku - informuje Dziennik Zachodni.

Kwota jednorazowego dodatku liczona jest nie tylko od podstawowego świadczenia emerytalnego czy rentowego, ale także od wszystkich należnych dodatków, takich jak pielęgnacyjny, kombatancki, dla przymusowych robotników itp. Jeśli ktoś otrzymuje kilka świadczeń, np. emeryturę i rentę, to sumuje się je przed stwierdzeniem prawa do jednorazowego dodatku.

400 zł otrzymają wszyscy emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 900 zł brutto. 300 zł otrzymają ci, których suma świadczeń wynosi 901-1200 zł brutto. 200 zł wynosi dodatek dla osób ze świadczeniami na poziomie 1201-1500 zł. 50 zł to wysokość dodatku dla osób ze świadczeniami w wysokości 1501-2000 zł brutto.

Jeśli po zsumowaniu świadczeń brutto przekroczone zostaną widełki dodatku w danej wysokości nawet o złotówkę, to automatycznie wypłacana jest niższa kwota dodatku jednorazowego.

Uprawnieni do odbioru jednorazowego dodatku nie muszą składać wniosku o jego wypłatę. Zostanie przyznany z urzędu i automatycznie wypłacony przez ZUS. Jak obliczono, dodatek trafi do 6,5 mln świadczeniobiorców.

Na jednorazowy dodatek mogą liczyć nie tylko emeryci i renciści, ale także m.in. osoby pobierające renty wypadkowe i rodzinne, otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne, a także pobierające częściowe emerytury kapitałowe, emerytury pomostowe i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR