Oszczędności na emeryturę odliczymy od podstawy opodatkowania

FINANSE

Autor: DKX, Rzeczpospolita/Rynek Seniora   09 grudnia 2014 11:13


Oszczędności na emeryturę odliczymy od podstawy opodatkowania

Mamy możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania środków wpłaconych na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) - przypominają eksperci.

- Korzystając z takiego produktu, jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, nie tylko odkładamy założoną przez nas kwotę na przyszłą emeryturę, ale dzięki możliwości odpisu wpłat od podstawy opodatkowania, sumę, jaką zwróci nam fiskus, możemy przeznaczyć na inne usługi - mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Obecnie katalog korzyści podatkowych obejmuje, poza ulgą rodzinną i ulgą na internet, m.in. odliczenia wpłat na konto IKZE, darowizny (na cele krwiodawstwa, kultu religijnego czy na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego) czy ulgi rehabilitacyjne – w tym zakup lub naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, przystosowanie i adaptację mieszkania, czy utrzymanie psa przewodnika.

Odłożone środki możemy w każdej chwili wypłacić z konta w celu np. pokrycia jakiegoś nagłego nieprzewidzianego wydatku. Ale jeśli nie nastąpi to po skończeniu przez właściciela 60 lat, albo po nabyciu uprawnień przez nieg do otrzymywania emerytury i ukończeniu 55 lat, wtedy wypłacona kwota podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych ani dochodowym

- Tylko od nas zależy, czy środki, którymi zasilimy konto, wykorzystamy dopiero na emeryturze, czy wcześniej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wcześniejszej wypłaty środków, otrzymaną kwotę należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. IKZE niesie za sobą korzyści na dwóch płaszczyznach – oszczędzanie na przyszłą emeryturę oraz uzyskanie zwrotu z podatku, który za 2014 roku może wynieść nawet 1 438 zł - mówi Jacek Treumann.

 IKE oferują banki, firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, czy biura maklerskie. Może je założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Zyski generowane z tytułu inwestowania powierzonego kapitału na indywidualnych kontach emerytalnych nie podlegają 19 proc. podatkowi od zysków kapitałowych.

 Nie ma przymusu dokonywania na nie regularnych wpłat, ale istnieje limit wpłat rocznych, który w 2014 roku wynosił 11 238 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.