Oszukiwali metodą "na wnuczka". Kary - w zawieszeniu

FINANSE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   08 grudnia 2014 16:15


Oszukiwali metodą "na wnuczka". Kary - w zawieszeniu

Kary od 8 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku wobec pięciu osób oskarżonych o udział w oszustwach metodą "na wnuczka", czyli wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób przeświadczonych, że pomagają bliskim.

Poinformowało o tym w poniedziałek (8 grudnia br.) biuro prasowe tego sądu. Wyroki nie są prawomocne.

Początkowo w sprawie było ponad dwudziestu oskarżonych, zdecydowana większość jednak już wcześniej poddała się karze, w tym wobec kilku z nich były to kary więzienia bez zawieszenia. W międzyczasie jedna osoba oskarżona zmarła.

Prokuratura zarzuciła oskarżonym w tej sprawie, że udostępniali swoje dane organizatorom oszustwa, a następnie na pocztach odbierali przekazy pieniężne od oszukanych osób. Były to kwoty od kilku do 20 tys. zł, za których odebranie otrzymywali po kilkaset złotych.

Wśród oskarżonych były osoby, które pełniły np. rolę kierowców oraz te, które pilnowały, aby odbierający pieniądze natychmiast je oddali organizatorom procederu.

Akt oskarżenia początkowo trafił do sądu w Pszczynie, ale ostatecznie proces odbywał się przed Sądem Rejonowym w Białymstoku. Tu bowiem była większość osób pokrzywdzonych przez oszustów, choć osoby objęte zarzutami to mieszkańcy południowej Polski - tam bowiem na pocztach odbierane były pieniądze.

Sposób działania przestępców działających w tej grupie był w każdym przypadku bardzo podobny. Do starszych osób dzwoniła kobieta, która przekonywała je, że jest kuzynką lub znajomą i że pilnie potrzebuje pożyczki, którą obiecywała szybko zwrócić. Najczęściej mówiła, że ma okazyjną inwestycję w papiery wartościowe albo pilnie musi zwrócić dług. Wydawała się wiarygodna, bo potrafiła tak poprowadzić rozmowę, iż rozmówcy byli przekonani, że ma wiedzę o ich najbliższych.

Po tym, jak pokrzywdzeni zgadzali się na udzielenie pożyczki, instruowała ich, aby pieniądze wysłali z urzędu pocztowego przekazem błyskawicznym na podane przez nią imię i nazwisko. Adresat takiego przekazu w ciągu pół godziny od wysyłki miał możliwość odebrania pieniędzy w dowolnym urzędzie pocztowym w kraju.

Sprawa czworga głównych sprawców oszustw była prowadzona oddzielnie. Zarzucono im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonanie od października 2010 do lipca 2011 r. 58 przestępstw, w tym 45 oszustw i 13 prób ich dokonania. Łączną kwotę pieniędzy, którą udało im się wyłudzić, prokuratura szacuje na ponad 526 tys. zł.

Ich proces odbywał się w Krakowie. Zapadły wyroki skazujące, obejmujące też obowiązek naprawienia szkody oszukanym osobom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.